Colindători din Saarbrücken la Centrul Mitropolitan

În Duminica dinaintea sărbătorii Nașterii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu slujitorii și credincioșii români din Nürnberg au avut bucuria de a se ruga într-un cadru festiv, ocazionat de vizita colindătorilor din parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken, conduși de părintele paroh Constantin Papuc.

 În Duminica în care Biserica prăznuiește și pe Sfântul ierarh Ignatie Teoforul, românii ortodocși din Nürnberg s-au adunat în număr mare la Catedrala Mitropolitană, pentru a participa la Sfânta Liturghie arhierească, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim alături de slujitorii de la Centrul Mitropolitan. Atmosfera de rugăciune a fost intensificată de răspunsurile liturgice date antifonal de corul „Sfinții Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane, condus de dr. Claudiu Pătrașcu și corul „Plugușorul” al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului”, condus de părintele Constantin Papuc.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Serafim a vorbit despre importanța tradiției colindelor, prin care românii au actualizat mereu evenimentul Nașterii Domnului, motiv de bucurie și de reînnoire a vieții fiecăruia. Explicând Apostolul și Evanghelia zilei, Ierarhul a amintit de șirul de patriarhi, prooroci și protopărinți din Vechiul Testament, care au suferit prigoane întru nădejdea lui Mesia, Care a venit pentru mântuirea noastră.

După momentul împărtășirii credincioșilor, grupul de colindători din Saarbrücken, condus de părintele Constantin Papuc, îmbrăcați în straie populare, s-au adunat în jurul bradului de Crăciun și au înveselit inimile celor prezenți prin cântarea de colinde, unele deja cunoscute, altele cu totul inedite, pregătind pe cei prezenți de marea sărbătoare pe care o vom prăznui în această săptămână.

După Sfânta Liturghie, colindătorii au fost invitați la o agapă organizată de maicile de la Mănăstirea „Sf. Martiri Brâncoveni” a Centrului Mitropolitan, iar apoi au primit binecuvântarea ÎPS Serafim, care le-a citit rugăciunile de dezlegare, pentru pregătirea duhovnicească înainte de Sărbătoarea Crăciunului. După-amiaza, grupul de colindători „ Plugușorul” de la Saarbrücken a oferit un program extins de colinde pe scena amenajată în centrul orașului Nürnberg, acolo unde se organizează anual celebrul târg de Crăciun „Christkindlesmarkt”. Printre spectatorii la acest concert s-au numărat și mulți români, stabiliți în capitala Franconiei, sau aflați în vizită cu această ocazie.

Ierod. Ioan Popoiu