Sf. Liturghie pentru elevii ortodocşi din Viena la Biserica Sf. Antonie

Peste 250 de tineri elevi ortodocşi (majoritatea liceeni) de la diferite şcoli din Viena, au participat luni, 21 decembrie 2015 la o Sf. Liturghie săvârşită ca înainte-prăznuire a Sărbătorii Naşterii Domnului la Biserica Ortodoxă Română Sf. Antonie Viena din Bez. 15.

Sf. Liturghie a fost săvârşită în limba germană de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Arsenios, alături de Pr. Dr. Ioan Moga, preotul locului, Pr. Drd. Emanuel Nuţu (însoţit de 50 de elevi), Pr. Răzvan-Florin Gâsca şi arhidiaconul Athanasios.

Au fost prezenţi şi cei doi inspectori şcolari ortodocşi, dnii Branislav Djukaric şi Pashalis Archimandritis, precum şi mulţi profesori ortodocşi de religie din Viena, unii dintre ei dând răspunsurile la strană.

Mitropolitul Arsenios a îndemnat elevii să păstreze legătura cu Dumnezeu şi Biserica şi să trăiască cu bucurie identitatea de creştin. El a transmis Mitropolitului Serafim mulţumiri frăţeşti pentru găzduirea acestei Liturghii într-una din bisericile Mitropoliei Ortodoxe Române.

Mulţi elevi s-au spovedit şi au primit Sf. Împărtăşanie.

Astfel de Sfinte Liturghii pentru elevii ortodocşi din Viena au loc de doua ori pe an şi se săvârşesc în diferite biserici ortodoxe din capitala Austriei.

La final parohia a oferit celor prezenţi o agapa.

Pr. Dr. Ioan Moga, Viena