Comunitatea de Lucru a Bisericilor Creștine din Bavaria s-a întrunit la Centrul Mitropolitan

Comunitatea de Lucru a Bisericilor Creștine din Bavaria (Arbeitsgemeinschaft der christlichen Kirchen/AcK Bayern) s-a întrunit vineri, 27 aprilie, cu ocazia ședinței de primăvară, în sala festivă de conferințe a Centrului Mitropolitan din Nürnberg. Deschiderea ședinței s-a făcut în catedrala mitropolitană, unde Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a prezentat membrilor comitetului permanent caracteristicile unei biserici ortodoxe și elementele principale ale picturii bizantine. La începutul și în încheierea cuvântului său, cei prezenți au cântat imnul Învierii „Hristos a înviat”.

După aprobarea ordinii de zi și a procesului verbal al ședinței anterioare a urmat un scurt cuvânt al IPS Serafim despre isihasm și recapitularea întregii creații în inima omului, despre trăirea omului contemporan. Respectul și sensibilitatea față de întreaga creație a lui Dumnezeu nu se pot concentra în inima omului decât prin asceză” a spus IPS Sa, apoi a citat și din starețul Tadei: „rugați-va, gândiți și vorbiți cu inima“. La finalul cuvântului său, Părintele Mitropolit a răspuns întrebărilor adresate.
Următorul punct pe ordinea de zi a fost reprezentat de analiza desfășurării conferinței delegaților bisericilor, ce a avut loc între 2-3 februarie în Augsburg. S-au purtat discuții pe marginea procesului verbal și al temelor dezbătute.
S-a supus la vot și tema care se va discuta pe parcusul anului 2019 în cadrul ședințelor, anume: noul ateism/mișcări seculariste și valorile creștine. Aceasta fost aleasă dintre cele 40 de teme propuse. După pauza de prânz, ședința a continuat cu referatul episcopului (în pensie) evanghelic-metodist Walter Klaiber despre doctrina justificării (a păcatului originar și a iertării lui) în cadrul declarației comune a catolicilor și evanghelicilor luterani.

Prezentarea evenimentelor diferitelor comunități locale din Bavaria și stabilirea datelor viitoare de întâlnire au reprezentat încheierea ședinței. Președintele Comisiei a mulțumit reprezentanților Mitropoliei Ortodoxe Române pentru ospitalitatea și căldura cu care au fost întâmpinați.

Comisia Bisericilor Creștine din Bavaria (ACK Bayern) este o organizație interbisericească de lucru și dialog, alcătuită din 22 de comunități creștine, fiecare dintre acestea fiind reprezentată de  1-2 delegați. Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord este reprezentată de pr. dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei și de pr. drd, Ionuț Păun, paroh al parohiei din Bamberg.

 

pr. drd. Ionuț Păun – Bamberg