Concert de colinde la Bamberg

Sâmbătă, 12 decembrie, credincioșii parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Bamberg au avut bucuria de a primi în mijlocul lor corul mitropolitan „Sfinții Martiri Brâncoveni“ din Nürnberg, condus de protopsaltul catedralei dr. Claudiu Pătrașcu. Concertul de Colinde susținut cu ocazia Sărbătorii Nașterii Domnului a încălzit inimile auditoriului și a creat punți de legătură minunate în sufletele tuturor celor prezenți. Timpul petrecut în biserică cu ocazia concertului a fost unul sfânt, datorită misiunii îndeplinite prin împărtășirea mesajului principal al colindelor: vestirea Nașterii Mântuitorului Hristos.

Au fost interpretate peste 20 de colinde tradiționale și cu specific bizantin. La sfârșitul concertului, părintele paroh Ionuț Păun, a mulțumit tuturor celor prezenți și în mod special dirijorului, protopsalt dr. Claudiu Pătrașcu, pentru bucuria adusă în sufletele creștinilor. Seara s-a încheiat cu o gustare și discuții libere, prilejuite de acest eveniment deosebit.

Protopsaltul dr. Claudiu Pătrașcu, de origine din Campulung Muscel, este doctor în muzicologie al Universității Naționale de Muzică din București, secția Muzică Bizantină (2013). A făcut parte ca membru din mai multe coruri:  Psalmodia, Stavropoleos, al coralei Sfântul Apostol Andrei a preoţilor din Capitală și al coralei Universității Naționale de Muzică București. Din 2014 este protopsalt si cântăreț al Catedralei Mitropolitane din Nürnberg.

Pr. Ionuț Păun, Bamberg