Emoție și bucurie la parohia Düsseldorf

Sâmbătă, 12 decembrie 2015, de ziua Sfântului Ierharh Spiridon al Trimitundei, parohia ortodoxă „Sfânta Treime” și „Sfântul Nicolae” din Düsseldorf a participat la un concert de colinde ortodoxe organizat împreună cu parohia ortodoxă greacă și parohia ortodoxă georgiană din Düsseldorf. Corul parohiei și corul Asociației Copii Buni pentru Europa au interpretat colinde românești care au încântat publicul prezent.

Duminică, 13 decembrie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie în parohia Düsseldorf împreună cu părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu, părintele Tudor Sicoe de la parohia Carpați II Brașov, părintele Cosmin Stan și părintele diacon Dumitru Dura.

La Sf. Liturghie au participat de asemenea doamna consilier prezidențial Sandra Pralong, Livia Grama Medilanski, președinta asociației germano-române „Atheneum” alături de mai mulți membri ai acestei asociații culturale precum și numeroși credincioși din Düsseldorf și împrejurimi.

Înainte de începerea Sf. Liturghii Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a hirotesit întru citeț pe tânrul Ovidiu Marius Cioară. Mai apoi în cuvântul de învățătură Părintele Mitropolit a vorbit despre importanța Sfintei Euharistii. Înaltpreasfinția Sa a îndemnat credincioșii spre o participare activă la Sfânta Liturghie prin primirea Sfintei Împărtășanii, accentuând că buna pregătire a credinciosului prin rugăciune, post și Sfânta Spovedanie reprezintă modul prin care ne îmbărăcăm cu haina de nuntă pentru Cina Fiului de Împărat.

Prezența doamnei consilier prezidențial Sandra Pralong a reprezentat pentru parohia Düsseldorf o onoare și un gest de prețuire pentru activitatea Bisericii Ortodoxe Române în diasporă. Domnia sa a folosit acest prilej pentru a-și exprima cu emoție bucuria de a fi alături de românii din Düsseldorf și de a le transmite un gând bun din partea domnului președinte Klaus Iohannis, încurajându-i astfel în efortul lor de a-și păstra credința și identitatea națională.

Un moment încărcat de emoție l-a reprezentat despărțirea de unul dintre membrii activi ai parohiei Düsseldorf, doamna Maria Schemmel, care s-a hotărât să se întoarcă în România pentru a fi alături de cei dragi. Părintele Iosif Cristian Rădulescu a mulțumit doamnei Schemel pentru tot sprijinul acordat parohiei în toți acești ani de prezență în viața parohiei.

Evenimentul s-a încheiat în bucuria colindelor. Grupul de tineri de la Asociația „Copii Buni pentru Europa” din Brașov, coordonați de părintele Tudor Sicoe și domnii profesori Nicoleta și Sorin Suciu, au susținut la final un concert de colinde folclorice vechi culese chiar de membrii asociației din mai multe zone ale României, care au adus mai aproape emoția Nașterii Domnului.

„A fost o zi încărcată de emoție și bucurie pentru noi toți mulțumită prezenței Înaltpreasfinției Sale în mijlocul nostru precum și a celorlalți oaspeți. A fost o zi în care am simțit încă o dată că lucrarea noastră dă roadă frumoasă atunci când cu mic cu mare ne implicăm în viața Bisericii, care are o misiune atât de complexă în diaspora românească. Ne-am bucurat să ne putem închina moaștelor Sfântului Constantin Brâncoveanu aduse de Înaltpreasfinția Sa și să resimțim dragostea celor din jur exprimată mai ales prin atenție și prezență activă în viața parohiei noastre”, ne-a declarat părintele protopop Iosif-Cristian Rădulescu.

Protopop Iosif Cristian Rădulescu, Düsseldorf