Concert de Florii la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg

În seara de vineri, 3 aprilie, corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane din Nürnberg a susținut un concert de muzică religioasă în preajma sărbătorii Floriilor, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a unei asistențe numeroase. În program au fost interpretate imne și cântece din perioada Postului Mare, colinde de Florii și cântări din Săptămâna Patimilor.

Corul „Sf. Martiri Brâncoveni”, condus de dr. Claudiu Pătrașcu, a interpretat cântări din Postul Mare, care sunt ecouri ale stării de pocăință ce însoțește mintea și inima creștinului în cele șapte săptămâni dinainte sărbătorii Paștilor.

Pe lângă imne cu conținut scripturistic (Fericirile, „Să se îndrepteze rugăciunea mea…”, „Cu noi este Dumnezeu…”, „Doamne al puterilor…”), de tradiție populară („Cruce sfântă…”), precum și cântări liturgice din Săptămâna Mare („Acestea zice Domnul…”), invocând pocăința creștinilor și rememorând Patimile Domnului, coriștii au cântat colindele de Florii, cântări de bucurie și de laudă adusă lui Dumnezeu din gurile nevinovate ale pruncilor, la Intrarea în Ierusalim.

Totodată dirijorul corului, Dr. Claudiu Pătrașcu, ucenic al regretatului profesor Arhid. Dr. Sebastian Barbu Bucur a invocat memoria distinsului muzicolog și bizantinolog, interpretând imnul ”Iubi-te-voi, Doamne…” (glas 7), în compoziția acestuia.

În cuvântul de încheiere, Înaltpreasfințitul Serafim a mulțumit coriștilor și dirijorului pentru dăruirea de care au dat dovadă, sacrificând timp și răbdare în slujba lui Dumnezeu și al cântului frumos. Ierarhul a îndemnat pe toți care au dragoste de Biserică și de slujbe să se alăture corului și să se implice în cântarea bisericească, proslăvind pe Dumnezeu.