Franconia s-a îmbrăcat de Florii în sărbătoare

 Duminica Floriilor, a șasea din Postul cel Mare, a reprezentat pentru credincioșii parohiei românești din Bamberg, cu hramurile „Sf. Cuv. Parascheva“ și „Sf. Mc. Kilian, Kolonat și Totnan“, o mare bucurie duhovnicească, aceștia primindu-l în mijlocul comunității lor micuțe pe Înaltpreasfințitul Părinte dr. Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Acesta a slujit Sfânta Liturghie împreună cu părintele paroh Ionuț Păun și alături de părintele Arhidiacon Dumitru Dura, secretarul Mitropoliei. La finalul slujbei s-a citit rugăciunea de binecuvântare a crenguțelor de salcie și s-a făcut pomenirea pentru cei adormiți întru Domnul.

 Înaltpreasfințitul Serafim a vorbit credincioșilor despre sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, despre toate evenimentele ce vor urma în Săptămâna Mare, despre suferințele și moartea Mântuitorului Hristos. A menționat importanța suferințelor fiecăruia, adăugând că numai atunci când suferim și noi, putem înțelege pe deplin durerea celuilalt, descoperind alteritatea și astfel ajutându-l. La finalul cuvântului a mulțumit credincioșilor pentru participarea numeroasă, mai ales că în aceiași zi a fost duminica Paștelui pentru credincioșii catolici și evanghelici, iar mulți dintre români fac parte din familii mixte. A mulțumit totodată și părintelui paroh pentru faptul că se jertfește pentru întreaga comunitate și a reușit, cu ajutorul Domnului, într-un timp foarte scurt, să formeze o parohie cu suflet mare, care să urmeze și să pună în practică învățătura Domnului.

Sărbătoarea parohiei a continuat și a doua zi, în Lunea Mare, când Săptămâna Patimilor  a început cu o încărcătură duhovnicească deosebită. Corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane din Nürnberg a susținut un concert de muzică religioasă dedicat sărbătorii Floriilor, în prezența părintelui paroh Ionuț Păun și multor credincioși din parohie veniți din întreaga Franconie, din Schweinfurt, Forchheim, Erlangen și Coburg. Programul a cuprins cântece din perioada Postului Mare, a Săptămânii Mari și colinde de Florii.

Corul „Sf. Martiri Brâncoveni” a fost înființat și este condus de dr. Claudiu Pătrașcu, absolvent al Seminarului Teologic Ortodox Justin Patriarhul din Câmpulung Muscel, (2005) și al Universității Naționale de Muzică din București, secția Muzică Bizantină (2010). Este de asemenea doctor în muzică din anul 2013, susținându-și teza de doctorat cu titul Imnul heruvimilor în manuscrisele psaltice românești din secolele XVIII-XX, sub îndrumarea vrednicului de pomenire Prof. Univ. Dr. Arhidiacon Sebastian Barbu-Bucur, cel care a trecut la Domnul săptămâna trecută. În perioada 2006-2014 a fost cântăreț bisericesc colaborator la Biserica Sfântul Elefterie-Nou București. De asemenea a fost membru al formației de muzică bizantină Psalmodia, al grupului psaltic Stavropoleos, al coralei Sfântul Apostol Andrei a preoţilor din Capitală și al coralei Universității Naționale de Muzică București. Din 2014 este protopsalt și cântăreț al Catedralei Mitropolitane din Nürnberg.

La finalul concertului, părintele paroh a mulțumit corului mitropolitan și credincioșilor prezenți, mărturisind că trăirea și sentimentele din sufletele creștinilor care au ascultat aceste minunate cântări se pot rezuma în cuvintele rugăciunii În biserica slavei tale stând, în cer ni se pare a sta, Născătoare de Dumnezeu… În cadrul cuvântului său, părintele a mutat accentul de pe bucuria credincioșilor spre Pătimirile Mântuitorului și spre drumul Său în această Săptămână, citind profețiile din capitolul al 53-lea din profetul Isaia, referitoare la suferința asumată a Mântuitorului. S-a punctat, de asemenea, importanța și conștientizarea timpului din această Săptămână și încercarea, după intensitatea credinței fiecăruia, de transpunere a acestora în viața personală a tuturor dintre cei prezenți. Participarea la slujbele minunate din această perioadă sfântă ne va răspunde unor întrebări fundamentale legate de credința noastră: De ce a murit Mântuitorul pentru noi? Pentru mine? Ce s-a realizat prin moarte și Inviere?Cum pot eu să trăiesc aceste evenimente fundamentale ale mântuirii?Mă privește pe mine ce se întâmplă acum în biserică?Mă folosesc eu de darul ce urmează să mi-l trimită Domnul?

Parohia ortodoxă română din Bamberg a fost înființată în primăvara anului 2013 de către părintele Ionuț Păun, la inițiativa și cu biecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte dr. Serafim, încercând să reunească în jurul bisericii prin rugăciune și obiceiuri tradiționale pe toți românii creștin ortodocși din întreaga Franconie.

 a consemnat Pr. drd. Ionuț Păun