Concertul elevilor (vioară şi pian) la Biserica „Sf. Antonie” din Viena

Duminică, 26 iunie 2016, copii ai Parohiei Sf. Antonie din Viena care frecventează săptămânal cursuri de vioară şi de pian în Sala Parohială din Pouthongasse 16 au susţinut un frumos concert de muzică clasică sub îndrumarea maestrului Tudor Andrei.

 

Început cu 5 copii în mai 2015, proiectul muzical de cursuri de vioară şi de pian desfăşurat la iniaţita pr. dr. Ioan Moga cuprinde acum 15 copii şi tineri cu vârste între 6-18 ani. Dintre aceştia au concertat: Anastasia Oreletchi, Malina Jitariuc, Seraphim Leonov, Rafael Moga, Luca Hotico, Luca Rotarciuc, Alexandra Lezic, Daria Suta, Miriam Rotarciuc, Madalina Trofim, Evelina Trofim, Maria Hotca, Dorin Csepcsenyi.
Din repertoriu nu au lipsit Oda Bucuriei de Beethoven precum şi piese de Strauss, dar şi cantece pentru copii.
La final a fost oferită o agapă pentru toţi cei prezenţi, pr. Ioan Moga felicitându-i pe copii şi pe îndrumătorul lor şi încurajându-i să continue eforturile şi în anul şcolar următor. La rândul lui, dl. Tudor Andrei a mulţumit părintelui Moga şi a parohiei pentru suţinerea şi găzduirea acestui proiect inedit de parteneriat între Biserică şi lumea muzicii clasice.