Conferință despre situația creștinilor din Siria, la Catedrala mitropolitană

Miercuri, 21 octombrie, la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg a avut loc conferința „Victime ale unui război sumbru – care este viitorul creștinilor în Siria?”, susținută de profesorul orientalist Georges Tamer de la Universitatea Erlangen-Nürnberg, în cadrul programului de discuții ale Comitetului Bisericilor Creștine din capitala Franconiei.

 Gazda întâlnirii ocazionată de această conferință a fost Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care s-a bucurat de prezența reprezentanților comunităților creștine din Nürnberg și mai ales a conferențiarului, de prof. Habil. Georges Tamer, creștin ortodox antiohian.

Introducerea în tema conferinței a fost făcută de Dr. Ekkehard Wohlleben, președintele Comitetului local al Bisericilor Creștine (Arbeitsgemeinschaft der Christlichen Kirchen, AcK), pastor luteran și responsabil de presă al Decanatului Evanghelic Nürnberg, care a salutat prezența unui creștin de limbă arabă, conferențiar pe o temă stabilită acum aproape un an, dar care este astăzi de extremă actualitate.

Conferința „Victime ale unui război sumbru – care este viitorul creștinilor în Siria?”(Opfer eines grausamen Krieges – Zukunft für die Christen in Syrien?) susținută de prof. Habil. Georges Tamer, creștin libanez, la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg s-a înscris într-un program anual stabilit de comun acord de către cele 13 Biserici creștine ale metropolei.

Luând cuvântul, cunoscutul profesor orientalist a declarat că se simte în biserica românească din Fürther Str. 166 ca acasă, fiind deseori la Sfânta Liturghie duminicală în mijlocul credincioșilor români. După un excurs în istoria Bisericii Antiohiene, acolo unde s-a născut cuvântul „creștin” și au avut loc cele mai aprinse dezbateri teologice, care au dus la definirea credinței, prof. Tamer s-a referit la soarta Siriei în epoca de la obținerea independenței. În această țară, populată de diferite etnii și comunități religioase, locuiește o minoritate creștină de aprox. 12% din întreaga populație (mai bine de un milion de locuitori), printre care se numără ortodocșii antiohieni, ortodocșii orientali siriaci și greco-catolicii, conviețuind în relații pașnice cu majoritatea musulmană sunnită și cu celelalte minorități musulmane de-a lungul veacurilor. Printre cauzele războiului sângeros care macină această țară se numără pe de o parte diferențele religioase și vechi conflicte înghețate, dar mai ales intervențiile marilor puteri ale lumii contemporane și sprijinul financiar și logistic pe care acestea îl oferă diferitelor grupări armate. Situația actuală îi găsește pe creștini prinși în jocurile politice ale Orientului Apropiat în tabere diferite, între condamnarea regimului autoritar de la Damasc și susținerea acestuia, dat fiind toleranța religioasă de care se bucură Bisericile, potrivit politicii guvernamentale actuale.

Conferința a fost urmată de o serie de întrebări, care au vizat pe de o parte situația ipotetică în care se vor găsi creștinii în urma stabilirii unui nou regim în țară, iar pe de alta atitudinea pe care trebuie să o aibă creștinii din Europa față de refugiații din Siria, indiferent dacă aceștia sunt creștini sau musulmani. Răspunsurile profesorului orientalist au vizat în special întoarcerea la îndemnurile Evangheliei și mai ales la Pilda Samarineanului Milostiv. Iubirea aproapelui, potrivit pildei, nu ține cont decât de calitatea de om a aproapelui. Nu a fost ocolită nici problematizarea situației religioase contemporane din Germania și provocările prevăzute în viitor, într-o societate multireligioasă.

Prof. Dr. Habil. Georges Tamer s-a născut în 1960 în Liban și a studiat filosofie, sociologie, teologie și filologie clasică la Universitatea Goethe din Frankfurt și Freie Universität Berlin, susținând un doctorat în filosofie islamică (2000) și o lucrare de abilitare în islamologie (2007). Din octombrie 2012 este profesor titular al Catedrei de Filologie orientală și islamologie, la Universitatea Erlangen-Nürnberg.

Biserica Ortodoxă Română din Nürnberg este membră (reprezentant: Părintele paroh Teofil Herineanu) în Conferința Bisericilor creștine din metropola franconă (Arbeitsgemeinschaft Christlicher Kirchen in Nürnberg / ACK) alături de alte 13 comunități creștine din oraș.

Ierod. Ioan Popoiu