Conferința preoțească anuală și Adunarea Eparhială se desfășoară în 29-30 aprilie la Nürnberg

Vineri, 29 aprilie 2022, va avea loc la Sediul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord din Nürnberg conferinţa preoţească anuală prezidată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, având ca invitați pe PS Părinte Siluan, Episcopul Italiei și PC Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, de la Facultatea de Teologie din Sibiu. A doua zi (sâmbătă, 30 aprilie), se va desfășura a 26-a Adunare Eparhială.

Conferința preoțească va fi precedată de întâlnirea ÎPS Serafim cu doamnele preotese, având ca invitată pe D-na Prof. Dr. Cristina Benga. De la orele 18:00 programul include conferința „Pastorația în Diaspora”, susținută de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei, iar apoi PC Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc va continua cu tema „Familia preotului”. Seara se va încheia cu o sesiune de întrebări și răspunsuri.

După doi ani de pauză, cauzată de pandemia de coronavirus, sâmbătă, 30 aprilie 2022, va avea loc la Centrul Eparhial din Nürnberg, cea de-a 26ßa Adunare Eparhială a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, din care fac parte toți clericii (ieromonahi, preoți și diaconi) şi câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie.

Programul va începe cu slujirea Sf. Liturghie (orele 7:30) de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei și Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Sofian Braşoveanul, cu conslujirea protopopilor și preoților consilier eparhiali și participarea clericilor Arhiepiscopiei, după care Înaltpreasfinția Sa va adresa celor prezenți un cuvânt de întâmpinare, iar apoi vor începe lucrările Sesiunii Ordinare a Adunării Eparhiale, cu următoarea ordine de zi:

  • 9:30 – Deschiderea lucrărilor Adunării Eparhiale, cu prezentarea rapoartelor de activitate pe anii 2019-2021

  • 11:30  – Pauză de cafea

  • 12:00 – Continuarea lucrărilor Adunării Eparhiale. Cuvântul PS Părinte Episcop Siluan

  • 15:00 – Încheierea lucrărilor. Masa de prânz.

La finalul întâlnirii, Înaltpreasfinția Sa va trage concluziile celor prezentate și va face recomandări pastoral-misionare clericilor și mirenilor prezenți.

Secretariatul Arhiepiscopiei