Conferință preoțească în Protopopiatul Bavariei de Nord și hramul Parohiei „Sf. Ierarh Calinic de la Cernica“ din Schwabach

Sâmbătă, 6 aprilie, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, clericii din Protopopiatul Bavariei de Nord s-au întâlnit în cadrul conferinței de primăvară, în Parohia „Sf. Ierarh Calinic de la Cernica“ din Schwabach.

Precedată de slujirea Sfintei Liturghii, întâlnirea preoțească a fost prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim care a prezentat pe invitat, Părintele Patriciu Vlaicu, profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca și slujitor la Parohia „Sf. Ier. Nicolae” din Bruxelles, îndemnând pe preoții aflați de față să participe activ la dialog. Prima conferință, intitulată „Familia preotului și diaconului în diaspora, organizarea vieții între familie, slujire și serviciu“ a fost inițiată de invitat într-un mod deosebit, având în vedere experiența personală din familie, din parohie și de la catedră. Fiindcă majoritatea preoților sunt nevoiți să lucreze în afara Bisericii pentru a-și întreține familia, părintele profesor a insistat asupra importanței aflării  armoniei între slujirea la altar, familie și locul de muncă din afara Bisericii. Prelegerea a fost continuată într-un dialog între participanți și preotul invitat.

După masă, Părintele Vlaicu a tematizat practicile pastorale fundamentale în cea de-a doua conferință, intitulată „Importanța Tradiției canonice pentru slujirea Sfintelor Taine: Dumnezeiasca Liturghie, Taina Botezului și Taina Cununiei“. Uniformizarea practicilor pastorale în pregătirea Tainei Sfântului Botez a fost intens discutată, urmând lămuriri în ceea ce privește slujirea Sfintei Liturghii în comuniunea cu întreaga Biserică, principiile duhovnicești pentru Taina Spovedaniei, precum și cele cu referire la slujirea Tainei Sfintei Cununii.

După încheierea conferințelor, preoții au primit vizita Domnului Ministru Secretar de Stat Gheorghe-Florin Cârciu, de la Departamentul Românilor de Pretutindeni, care le-a transmis un cuvânt de salut și de apreciere.

Ziua de sâmbătă a continuat în Parohia Schwabach cu slujirea Tainei Sfântului Maslu de către ÎPS Părinte Mitropolit Serafim înconjurat de un sobor de preoți, încheindu-se cu un cuvânt de învățătură rostit de Părintele Prof. Vlaicu Patriciu și cu un salut din partea Domnului Ministru Secretar de Stat Gheorghe Cârciu adresat numeroșilor credincioși prezenți.

Duminica Sfintei Cruci (7 aprilie) a fost la Schwabach ziua sărbătoririi cu anticipație a ocrotitorului bisericii, Sfântul Calinic de la Cernica. În biserica parohiei, recent consionată pentru comunitatea ortodoxă românească, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte preotul paroh, părintele protopop Marius Tăut, PC Pr. Prof. Dr. Patriciu Vlaicu (Bruxelles), PC Pr. Prof. Ioan-Gabriel Groza (directorul Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” din Satu Mare) și PC Pr. Radu Tăut (Bayreuth). Au fost prezenți Dl. Gheorghe-Florin Cârciu, Ministru Secretar de Stat,  Dl. Peter Reiß, Primarul General al orașului Schwabach și foarte mulți credincioși și copii.

După citirea Evangheliei, Părintele Prof. Patriciu Vlaicu a rostit un cuvânt de învățătură despre purtarea crucii.

La momentul îndatinat din cadrul Sf. Liturghii, foarte mulți copii credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

În cuvântul de învățătură de la încheierea Sfintei Liturghie, Înaltpreasfinția Sa a vorbit credincioșilor despre viața Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, îndemnându-i să îl urmeze în rugăciune, asceză și corectitdudinea ce l-au caracterizat și să meargă în pelerinaj la mănăstirea Cernica, unde se află racla cu moaștele sale. Ierarhul a dat apoi cuvântul Domnului Ministru Secretar de Stat Gheorghe-Florin Cârciu, care a transmis un cuvânt de salut și încurajare numeroșilor credincioși prezenți la slujbă, iar apoi  Domnului Peter Reiß, Primarul General al orașului Schwabach, care a apreciat activitatea comunității românești, care reprezintă cea mai importantă minoritate a orașului.

Momentul festiv a fost încheiat de Mitropolitul Serafim care a conferit distincția eparhială „Ordinul Sfinților Martiri Brâncoveni” domnului avocat Albrecht Schuhmann, „ca expresie a recunoștinței pentru eforturile sale neobosite în sprijinul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord”. În diploma emisă cu această ocazie sunt amintite motivele acordării acestei distincții: „Domnia Sa s-a implicat, încă de la începuturile Mitropoliei, în toate aspectele legale importante pentru Biserica Ortodoxă Română din Germania, inclusiv recunoașterea Mitropoliei noastre ca și Corporație de drept public în Bavaria și în alte landuri, precum și revizuirea și redactarea contractelor de vânzare-cumpărare sau de închiriere pentru noi biserici. Pe lângă acestea, a menținut relații și a purtat discuții cu autoritățile locale și cu statul, oferind sprijin Mitropoliei și în alcătuirea altor tipuri de contracte, asigurări și alte aspecte, pentru a se asigura că toate activitățile Mitropoliei sunt în conformitate cu legea”.

Părintele paroh Marius Tăut le-a mulțumit în final, Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru slujirea arhierească și pentru purtarea de grijă și părinților împreună-slujitori, D-lui Gheorghe-Florin Cârciu, Ministru Secretar de Stat,  D-lui Peter Reiß, Primarul General al orașului Schwabach și D-lui Schuhmann pentru participarea la hramul parohiei și pentru aprecierile făcute comunității românești din Schwabach, precum și bunilor credincioși ai parohiei.

Agapa organizată de gospodinele din parohie, la care au participat toți cei care s-au rugat la Sfânta Liturghie, s-a încheiat cu o rugăciune de mulțumire pentru toate binecuvântările lui Dumnezeu asupra credincioșilor din Schwabach.