Conferinţa preoţilor ortodocşi din Nordrhein-Westfalen şi Nordhessen

Joi, 19 iunie 2014, a avut loc la Biserica Ortodoxă Sârbă din Düsseldorf Conferinţa Preoţilor Ortodocşi din landurile Nordrhein-Westfalen şi Nordhessen. Evenimentul a început cu Sfânta Liturghie slujită de Preasfinţitul Părinte Bartolomeu de Arianz, episcop vicar al Mitropoliei Ortodoxe Greceşti din Germania, împreună cu un sobor de preoţi.

 Conferinţa Preoţească a fost organizată la iniţiativa şi cu sprijinul Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Germania şi s-a bucurat de asemenea de prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Agapit din Stuttgart. Întrunirea a avut ca scop atât informarea cât şi consultarea preoţilor pe teme legate de activitatea liturgic-misionară a parohiilor ortodoxe din cele două landuri. S-au discutat probleme legate de misionarizarea tineretului creştin-ortodox din Germania precum şi de învăţământul religios ortodox. De asemenea au fost abordate aspecte ale misiunii ortodoxe în spitale şi închisori şi s-a evidenţiat rolul important al conferinţelor pastorale locale în dezvoltarea cooperării interortodoxe.

Din partea Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală şi de Nord au participat părintele prot. Iosif-Cristian Rădulescu (parohia Düsseldorf), părintele Nicolae Abuziloaie (parohia Duisburg) părintele Emanuel Mitu (parohia Köln), părintele Ispas Ruja (parohia Dortmund) precum şi părintele Sebastian Suciu (parohia Bonn).

Prot. Iosif-Cristian Rădulescu