Conferință la Marburg despre Marii Duhovnici români ai secolului XX

Catedra de Istoria Bisericii din cadrul Facultății de Teologie Evanghelică a Universității Philipps din Marburg organizează, în perioada 26-28 iunie 2014, o conferință de lucru, dedicată unui proiect editorial dedicat Marilor Duhovnici români din secolul XX. Acest proiect a fost inițiat de Prof. Dr. Karl Pinggéra, profesor titular la Catedra de Istoria Bisericii, alături de Părintele Dr. Ovidiu Ioan, paroh al comunității românești din Kassel și asistent în cadrul aceluiași departament.

Părintele Ovidiu Ioan a avut ideea de a alcătui o antologie de texte alese din scrierile a cincisprezece duhovnici ai secolului al XX-lea, care vor fi traduse în limba germană, fiind precedate de introduceri privind persoana, opera și specificul teologic duhovnicesc al fiecărui Parinte. Această antologie va apărea cu susținerea Prof. Dr. Karl  Pinggéra și a Facultății din Marburg. În acest proiect sunt implicați, alături de Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim Joantă și Preasfințitul Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, un număr de 14 teologi români din Germania și România, fiecare dintre ei având ca temă organizarea materialului referitor la un Părinte duhovnicesc.

Mai multe detalii privind programul conferinței puteți afla din afișul conferinței și programul de lucru. Toți cei interesați să participe la conferință sunt așteptați începând de joi, 26 iunie, orele 18:00 la Universitätskirche (Lahntor 3, 35037 Marburg), urmând ca lucrările să continue vineri și sâmbătă, în sala AU 03.020 a Facultății de Teologie Evanghelică din Marburg (aceeași adresă de mai sus), începând cu orele 8:30.

Persoane de contact:

Prof. Dr. Karl Pinggéra (pinggera@staff.uni-marburg.de; +49 (0)6421/28 22446)

 

Pr. Dr. Ovidiu Ioan (ovidiu.ioan@staff.uni-marburg.de; +49 (0)6421/28 24279)