Conferințe duhovnicești ale Părintelui Prof. Dr. Vasile Vlad în Dortmund și Dusseldorf

 În preajma sărbătorii Sfinților Împărați Constantin și Elena au avut loc în protopopiatul Landului Renania de Nord-Westfalia două evenimente duhovnicești deosebite și anume conferințele susținute de Pr. Prof. Dr. Vasile Vlad vineri 19 Mai în Parohia „Sf Treime“ din Düsseldorf cu titlul „Parintele Arsenie Boca – omul lui Dumnezeu“ și sâmbătă 20 Mai în parohia „Sf. Dumitru cel Nou“ din Dortmund, cu tema „Taina Spovedaniei: temei al persoanei si al familiei.“

 Părintele Profesor Vasile Vlad  este titularul catedrei de Teologie Morală al facultății de Teologie “Ilarion V. Felea“ din Arad și prin binecuvântarea P.F. Patriarh Daniel membru al comisiei pentru canonizarea Părintelui Arsenie Boca supranumit și „Sfântul Ardealului“.

 Conferința dedicată acestui mare duhovnic al neamului românesc se înscrie în seria de evenimente spirituale și culturale dedicate anului omagial 2017 proclamat de Sfântul Sinod al BOR ca „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.“ Cu multă pricepere, părintele a vorbit vineri seara la Düsseldorf despre personalitatea și opera părintelui Arsenie Boca, despre modul în care multe dintre cărțile apărute despre acest mare duhovnic trunchiază mesajul acestuia sau chiar mai rău îl deformează și despre datoria comisiei de canonizare de a decanta mesajul autentic și de a-l analiza prin prisma învățăturii de credință a Bisericii Ortodoxe. Un alt aspect atins de conferențiar a fost și cel al evlaviei poporului dreptcredincios față de părintele Arsenie precum și latura sa artistică de pictor al bisericii din Drăgănescu. La capătul unui discurs extrem de solid și echilibrat, cei prezenți au înțeles cine a fost acest mare duhovnic al României  și de ce este atât de important pentru viața Bisericii cât și a fiecăruia. S-a înțeles de ce inițiativa Sfântului Sinod e un răspuns firesc la modul în care poporul român îl cinstește pe marele duhovnic de la Prislop.

 Taina Spovedaniei a fost tema celei de-a doua seri duhovnicești susținută în Dortmund unde cei prezenți în biserică au primit o tâlcuire completă și extraordinar de profundă a acestei Sfinte Taine. Prin semnificațiile simbolico-liturgice ale rânduielii Spovedaniei din Molitfelnic părintele profesor a dezvăluit implicațiile morale și spirituale pentru cel care se apropie de scaunul spovedaniei. Astfel această Taină este una care, la fel ca Taina Botezului rezidește, recompune sau restaurează pe om la demintatea de fiu al lui Dumnezeu și oferă un nou început vieții în toate aspectele ei. De aceea ea este înțeleasă ca temei al persoanei prin capacitatea de a repune pe om în relațiile firești cu Dumnezeu, cu semenii și cu întreaga zidire și în mod special cu familia. Un aspect important este acela că prin Taina Spovedaniei creștinul este reprimit în comunitatea credincioșilor și i se oferă posibilitatea comuniunii euharistice cât mai dese sau chiar continue în cadrul Sfintei Liturghii.

 Bucuria prezenței părintelui profesor Vasile Vlad în rândul credincioșilor s-a prelungit și duminică, 21 Mai prin slujirea Sfintei Liturghii in Dortmund și prin rostirea cuvântului de învățătură la această îndoită sărbătoare a duminicii a șasea a Sfintelor Paști și a cinstirii Sf. Împărați Constantin și Elena.

 

A consemnat Pr. Dr. Ispas Ruja