Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române al Europei Occidentale şi Meridionale

Ȋn perioada 10-12 mai a.c. s-au desfăşurat la Paris, Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale. Au participat peste 700 de preoţi şi laici. Cu binecuvântarea Ȋnaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim au fost delegaţi la acest congres şi şapte preoţi din Arhiepiscopia Germaniei, Austrie şi Luxemburgului, care au coordonat grupe de lucru şi au făcut comunicări. Congresul Mitropolitan a fost găzduit la Ambasada României la Paris.

Pe lângă membrii Sinodului Mitropolitan: Ȋnaltpreasfinţitul Mitropolit Iosif, Preasfinţitul Episcop Siluan, Preasfinţitul Episcop Timotei, Preasfinţii Episcopi-vicari: Marc, Atanasie şi Teofil, la congres a participat, în calitate de invitat special, Înaltpreasfințitul Părinte Emmanuel, Mitropolitul ortodox grec al Patriarhiei Ecumenice în Franța și președinte al Adunării Episcopilor Ortodocși din Republica Franceză.
La deschiderea lucrărilor au fost prezenţi şi: Excelența Sa Luca Niculescu, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențial al României în Republica Franceză și Principatul Monaco, Excelența Sa Adrian Cioroianu, Delegat permanent al României la UNESCO, doamna Natalia Intotero, Ministrul pentru românii de pretutindeni și Ana Taban, consilier al Ambasadorului Republicii Moldovei în Franța.
Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Daniel care a evidențiat lucrarea rodnică a ierarhilor români din Occidentul Europei.
Ȋn urmă cu 20 de ani Arhiepiscopia Europei Occidentale și Meridionale cuprindea 30 de parohii și o mănăstire, iar acum Mitropolia cuprinde 518 parohii, 182 de filii și misiuni, 21 de mănăstiri și schituri, numărul românilor ortodocși fiind estimat la peste 3 milioane.
Mesajului Monseignerului Michel Aupetit, Arhiepiscopul Parisului, a fost citit de Preasfințitul Părinte Marc, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale.
Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale se organizează la fiecare 2 ani, de fiecare dată în altă țară, ce se află în jurisdicția sa.

A constemnat Pr.Dr. Nicolae Dura, Viena