Consfătuire preoțească și slujbe arhierești la Hamburg și Bremen

ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și PS Sofian au efectuat, în 20-22 ianuarie a.c., o vizită pastorală în Protopopiatul  Ortodox Român pentru Germania de Nord, unde au participat la ședința de lucru a preoților și la slujbe în parohiile „Sf. Ioan Botezătorul” – Hamburg și „Sf. Luca al Crimeei” – Bremen.

 

Vineri, 20 ianuarie Mitropolitul Serafim a slujit Taina Sfântului Maslu în parohia „Sf. Ioan Botezătorul” din Hamburg, alături de părintele paroh Vlad Manolache și părintele diacon Alexandru Cărbunescu, cu participarea a peste 100 de credincioși. Seara a continuat cu o convorbire duhovnicească a ÎPS Serafim cu credincioșii parohiei.
Sâmbătă dimineața, la biroul parohial din Tegelweg a avut loc consfătuirea preoților din Protopopiatul Ortodox Român pentru Germania de Nord, prezidată de ÎPS Mitropolit Serafim. La consfătuire au participat PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, PC Pr. Marius Cristea, protoiereu pentru Germania de Nord, precum și părinții Vlad Manolache (Hamburg), Alin Florea (Salzgitter), Marius Matei (Sögel), Mihai Ilaș (Hannover), Ionuț Drăgoi (Kiel) și diac. Alexandru Cărbunescu (Hamburg). Tema discuțiilor a fost îmbunătățirea misiunii duhovnicești pentru românii ortodocși din nordul Germaniei (prin înființarea unor noi puncte de slujire, efectuarea regulată de slujbe în sobor, prin predică și cântarea la strană).
Seara, la vecernie, Părintele Mitropolit a predicat despre viața și activitatea Sfântului Apostol Timotei, făcând referire la tinerețea sa în slujire care poate servi ca exemplu tuturor preoților de curând sfințiți în această treaptă a slujirii bisericești.
Duminică, 23 ianuarie, credincioșii români prezenți în număr foarte mare la Sfânta Liturghie în biserica parohiei din Hamburg s-au bucurat să aibă în mijlocul lor pe ÎPS Serafim, care a slujit împreună cu părintele paroh Vlad Manolache, părintele Ionuț Drăgoi (Kiel) și alți preoți oaspeți din România. În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru preot pe diaconul Alexandru Cărbunescu pentru românii din Hamburg și nordul Germaniei. În cuvântul său, Mitropolitul Serafim a insistat asupra mărturisirii-legământ făcută de candidatul la preoție, cu privire la curăția vieții, ascultarea față de ierarh și față de Biserica pe care o slujește, amintind cuvintele Sfântului Ignatie al Antiohiei, care cere tuturor să nu facă nimic fără binecuvântarea episcopului, pentru că „unde este episcopul, acolo este Biserica”. La sfârșitul Sfintei Liturghii credincioșii prezenți au participat la o agapă  oferită de parohie.

În aceeași zi, PS Sofian Brașoveanul a slujit împreună cu părintele protoiereu Marius Cristea în parohia românească din Bremen, unde a săvârșit Sfânta Liturghie baptismală și a ținut cuvânt de învățătură în prezența unui număr mare de credincioși români.