Zi de mare bucurie pentru românii din Frankfurt

 

Duminică, 29 ianuarie 2017 a avut loc prima Sfântă Liturghie arhierească din orașul Frankfurt am Main, săvârșită de PS Sofian Brașoveanul împreună cu părintele paroh Mircea Deac în prezența a numeroși credincioși din tânăra parohie ocrotită de Sfântul Apostol Bartolomeu.

 Alături de Preasfințitul Părinte Sofian au slujit părintele protopop Ștefan Anghel (Offenbach) și părinții diaconi George Țapciuc (München) și Gavril Gemănaru (Offenbach). Preasfinția Sa a binecuvântat începutul de drum al parohiei păstorită de părintele iconom stavrofor Mircea Deac și a transmis un cuvânt și din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.

În cuvântul de învățătură PS Sofian a subliniat importanța unității parohiale în jurul tradiției ortodoxe iar comunitatea formată, să fie o comunitate preocupată de tema cea mai importantă a oricărui ortodox, mântuirea sufletului. Ziua s-a încheiat cu o agapă la care au rămas mare parte dintre participanți și care a fost prilej de bucurie și continuare a discuțiilor dintre arhiereu și enoriașii parohiei. Preasfinția Sa a mulțumit și pastorului Tobias Völger, prezent la eveniment și care este parohul parohiei evanghelice „Sfânta Treime” care găzduiește parohia românească „Sfântul Apostol Bartolomeu” .

Parohia „Sfântul Apostol Bartolomeu” este un proiect vechi al Arhiepiscopiei Germaniei care a ajuns la împlinire prin implicarea multora și prin strădania părintelui Mircea Deac. Proiectul înființări unei parohii românești în metropola locuită de peste 10.000 români a demarat în noiembrie 2012, iar în luna decembrie 2016, prin amabilitatea Bisericii Evanghelice din Frankfurt a fost identificat spațiul necesar slujirii duminicale, conforme cu rânduiala ortodoxă, în cadrul Parohiei Evanghelice „Sfânta Treime” de pe strada Funckstrasse, numărul 14, din imediata apropiere a Târgului Internațional din Frankfurt (Messe Frankfurt). Parohiei i-a fost închiriată sala de festivități a parohiei evanghelice, sala având o suprafață de 250 mp.