Construcția bisericii de lemn din Traunreut, aproape de finalizare

Prin grija și jertfelnicia părintelui Constantin Reinhold Bartok și a ortodocșilor români din Traunreut, construcția bisericii de lemn cu hramurile Sfinții Trei Ierarhi”, „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” și „Sfânta Irmgard de la Chiemsee” din orașul lor se apropie de finalizare.

 

Piatra de temelie bisericii a fost sfințită la 21 mai 2016, de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și PS Episcop-Vicar Sofian Brașoveanul, la sărbătoare fiind prezenți preoți și credincioși români din Germania și Austria, precum și oficialități ale landului Bavaria. Lăcașul este ridicat pe un teren de 1700 mp, concesionat de primăria orașului Traunreut pentru 99 de ani.

La un an de la sfințirea bisericii, în 21 mai 2017 au fost sfințite și instalate clopotele, iar construcția bisericii în stil maramureșean se apropie de finalizare, urmând ca lăcașul să fie sfințit la începutul anului viitor.

 

 Reportaje Trinitas TV de la punerea pietrei de temelie: