Hramul de vară al Parohiei românești din Ingolstadt

Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, împreună cu părintele paroh Iulian Mihai și un sobor de preoți au săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în parohia românească „Sf. Ier. Calinic de la Cernica” din Ingolstadt la 8 iulie 2017, cu ocazia sărbătoririi hramului de vară, Sfântul Ierarh Willibald din Eichstätt.

 

   PS Sofian a ținut la sfârșitul slujbei un cuvânt de învățătură despre viaţa sfântului, dar şi despre integrarea în spaţiul în care trăiesc românii din Diaspora: „Viaţa Sf. Willibald de Eichstätt a fost o căutare a lui Dumnezeu şi o slujire a lui Dumnezeu şi a oamenilor, o căutare de a-i pune pe oamenii cărora le-a fost apropiat şi păstor în relaţie de iubire cu Dumnezeu. Un sfânt asemănător sfinţilor ortodocşi chiar sfântului Ierarh Calinic”, a spus ierarhul.

 Mai departe, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a analizat problema integrării în spaţiul spiritual-duhovnicesc local:
„Ca şi creştini ortodocşi români, suntem învăţaţi cu sfinţii noştri, nişte sfinţi pe care-i cunoaştem din copilărie şi care parcă ne sunt familiari. Trăim în contextul în spaţiul şi timpul în care trăim trebuie să ne punem şi problema raportării noastre la sfinţii de aici. În zilele noastre se vorbeşte foarte mult de integrare. Se vorbeşte mai ales de integrarea într-un spaţiu de cultură ale cărui caracteristici în general le ştim. Nouă, celor care am venit aici în Germania sau în alte ţări, ne place să spunem că suntem bine integraţi. Ne lăudăm cu lucrul acesta. Integrarea nu înseamnă doar o asumare a limbii într-o anumită măsură, nu înseamnă o asumare de multe ori formală a rânduielilor care sunt uzuale în spaţiul în care trăim, ci integrarea trebuie să fie mai profundă”, a mărturisit PS Sofian.

 În ceea ce priveşte copiii, integrarea lor diferă puţin de a noastră, a continuat Părintele Episcop. „Ne punem problema identităţii noastre şi a copiilor care se nasc şi cresc aici. Ei vor fi un fel de îmbinare româno-germană care însă trebuie să-şi găsească drumul printr-o raportare corectă la Dumnezeu şi la oamenii din jurul lor în timpul şi locul în care trăiesc aici”.

 Integrarea în spaţiul şi spiritual-duhovnicesc în care trăim este esenţială, ne transmite în continuare Episcopul. Ea presupune „o asumare şi a sfinţilor care au trăit aici, care ocrotesc locurile şi oamenii de aici, care cunosc foarte bine greutăţile acestor locuri ale spaţiului în care trăim şi către care suntem datori să venim cu rugăciune”.

 Ajutorul sfinţilor nu întârzie să apară dacă îi rugăm în acest sens. „Sfinţii care sunt casnici aici ne pot fi de un real folos şi sunt sigur că ei aşteaptă să ne rugăm şi lor, se bucură să le cerem ajutorul şi să ne dea ajutorul acesta. Datoria noastră ca şi creştini este să-i integrăm şi pe ei în familia noastră duhovnicească în care sunt mai mulţi sfinţi români, greci, ruşi ş. a. Să ne apropiem de ei şi împreună cu ei”.

 Ierarhul şi-a continuat predica prin câteva îndemnuri credincioşilor noştri. Cel mai important este acela de a nu uita nicio clipă vocaţia noastră de creştini ortodocşi. „Trebuie să avem în vedere chemarea noastră veşnică adresată de Dumnezeu. Trebuie să avem în vedere destinul nostru şi al copiilor noştri care urmează să trăiască aici”.

 La final, Părintele Episcop i-a îndemnat pe cei prezenţi să asigure suportul necesar destinat dezvoltării acestei parohii unde suntem în comuniune liturgică la fiecare sărbătoare: „Vă îndemn să susţineţi proiectul acesta, deoarece pe noi înşine, pe urmaşii noştri şi poate pe cei din jurul nostru îi ajutăm să-şi găsească un sens al vieţii prin credinţă. La credinţă nu vor veni pentru că îi mustrăm noi că nu sunt credincioşi, ci vor veni dacă îi atragem prin frumuseţea vieţuirii noastre prin credinţă. Să ne ajute Dumnezeu în toate acestea. Vă doresc tuturor sănătate, bucurie, binecuvântare de la Dumnezeu, înţelegere şi toate cele de folos”, a conchis PS Sofian.

 Ocrotitorul principal al Parohiei din Ingolstadt este Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica sărbătorit în 11 aprilie.  Sfântul Willibald de Eichstätt s-a născut în anul 700 în localitatea Wessex din Anglia,  fiind un misionar anglo-saxon pe teritoriul Germaniei de astăzi. Unii afirmă că a fost unul dintre nepoţii Sf. Bonifatie. Sf. Willibald este cel care a înfiinţat episcopia de Eichstätt şi mai multe mănăstiri. El este sărbătorit în fiecare an în data de 7 iulie de Bisericile Ortodoxă şi Catolică.