Copii din Parohia Wels-Marchtrenk au promovat tradiția românească

Îmbrăcați în straie populare, 20 de copii din ansamblul românesc „Micul Românaș”, care face parte din Asociația Cultural Creștin-Ortodoxă „Din inima oamenilor pentru dragostea lui Dumnezeu” a Parohiei Ortodoxe Române „Acoperământul Maicii Domnului” și „Sfântul Iustin Martirul și Filosoful” din Wels-Marchtrenk, Austria, au participat la Festivalul „Fest der Nationen” găzduit de primăria Marchtrenk, unde au participat ansamburi reprezentând alte 10 țări.

Impresia a fost una deosebită: au fost foarte încântați atât părinții cât și copiii.  Păstrarea tradițiilor ține de responsabilitatea noastră de a-i obișnui pe credincioși încă de mici cu ceea ce poporul nostru are atât de frumos și de valoros și de a le trezi în suflet această dragoste de frumos, pentru tradiția, portul  și tot ce este specific românesc: limba, obiceiurile, muzica populară, dansul popular.

Ansambul copiilor din parohia românească a participat cu bucurie pe scena din centrul orașului Marchtrenk. Părinții acestora au considerat că a fost un privilegiu pentru ei să participe la un asemenea eveniment și au mulțumit din tot sufletul pentru după-amiaza deosebită, cu multă trăire românească.

Adresăm mulțumiri Primăriei din Marchtrenk și domnului primar Paul Juwel pentru invitația de a participa la festival, doamnei Daniela Iliescu, profesor de dans, pentru răbdarea și dăruirea de a duce mai departe dansul popular, precum și celorlați voluntari care ne-au ajutat la vânzarea de produse tradiționale și la buna organizare.

Pr. paroh Vasile Melinte