Concert jubiliar dedicat aniversării a 30 de ani de la înființarea Mitropoliei

La aniversarea a trei decenii de activitate în diaspora românească, Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord derulează proiectul „Concerte jubiliare – 30 de ani de misiune în diasporă”, finanțat de către Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. În seara zilei de joi, 30 mai, Biserica „St. Johann Baptist” din München a găzduit al doilea concert jubiliar din cadrul acestui proiect, având ca protagoniști Orchestra Operei Naționale București și Grupul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale.
Lăcașul de cult din capitala Bavariei a devenit neîncăpător joi seara din pricina sutelor de români, clerici și mireni, sosiți din întreaga mitropolie pentru a lua parte la concertul aniversar.

Manifestarea culturală și artistică a fost gândită de organizatori ca un omagiu adus valorilor și identității culturale românești și ca o oportunitate de a uni comunitățile românești din diasporă într‑o atmosferă de bucurie, solidaritate și unitate la ceas aniversar. Printre spectatori s‑au aflat reprezentanți ai autorităților române, ai altor culte creștine din Germania, precum și numeroși ierarhi români și membri ai altor Biserici Ortodoxe surori, avându‑l în frunte pe Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Spectacolul excepțional a fost prezentat de Adriana Ene, realizatoare la TRINITAS TV, și de teologul Silviu Roșu, și a cuprins mai multe piese patriotice și religioase, specifice perioadei pascale, interpretate cu măiestrie de Orchestra Operei Naționale București, dirijată de Alexandru Ilie, și de Grupul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de arhidiaconul protopsalt Mihail Bucă. Publicul numeros a fost cuprins de emoții puternice, dar și de un sentiment profund de mândrie față de bogatele tradiții spirituale și culturale ale poporului nostru. Și organizarea acestui concert a fost posibilă prin sprijinul substanțial acordat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

În deschiderea concertului a fost lansat și numărul omagial al revistei eparhiale „Deisis”, publicație bilingvă (româno‑germană) de cultură și spiritualitate a Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Articolele regăsite în numărul 32/2024 al revistei abordează, cu precădere, teme legate de aniversarea celor trei decenii de la înființarea mitropoliei. Publicația a fost tipărită cu sprijinul financiar al Secretariatului de Stat pentru Culte.

Gheorghe‑Florin Cârciu, secretar de stat în cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, a descris experiența participării la acest eveniment istoric: „A fost un eveniment înălțător și fabulos. Grupul psaltic «Tronos» și Orchestra Operei Naționale au avut o interpretare de excepție. Doresc să urez «La mulți ani!» Mitropoliei Ortodoxe Române din Germania, Europa Centrală și de Nord și Înaltpreasfințitului Părinte Serafim. Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să îi dăruiască sănătate și să îi ofere putere să păstorească acest ținut care nu este românesc, dar care este plin de români”.

Adriana‑Loreta Stănescu, ambasadoarea României în Republica Federală Germania, a vorbit despre afirmarea identității naționale în diasporă: „Comunitatea a dat dovadă de un entuziasm fantastic, și cred că acest lucru s‑a simțit foarte clar. A fost un fior de bucurie care a străbătut publicul, iar faptul că unele cântări au fost însoțite și de vocile spectatorilor, preoți și credincioși, ne arată cât de intens au trăit cei prezenți acest moment și cât de mult s‑au bucurat de el. Aici, departe de casă, eu pot să spun că tradițiile noastre sunt mult mai vizibile. Oamenii simt nevoia să se reprezinte și cred că preoții de aici pot confirma în orice moment acest lucru. Faptul că bisericile ortodoxe românești sunt pline ne umple de bucurie și de imboldul de a face ceva pentru acești oameni. Ei vin la biserică împreună cu întreaga familie, acesta fiind locul în care își trăiesc tradițiile și identitatea. Biserica Ortodoxă este parte a identității românului oriunde s‑ar afla el, iar în străinătate, în diasporă, românul dorește să își afirme această identitate frumos și plenar. Acesta este un lucru benefic atât pentru comunitatea de români, cât și pentru germanii în mijlocul cărora trăiesc”.

Câteva gânduri ne‑a transmis și Miheia‑Mălina Diculescu‑Blebea, consulul general al României la München: „Acest eveniment a fost primit de toți participanții cu multă bucurie și emoție. A fost un privilegiu să mă aflu aici, alături de slujitori, de personalitățile sosite de la București și de sutele de români care au participat la acest eveniment absolut remarcabil. Relațiile dintre instituția pe care o reprezint și mitropolie sunt excelente. Mandatul meu la München a început acum aproximativ jumătate de an și, încă din primele săptămâni, legăturile pe care instituția mea le‑a avut în primul rând cu Centrul Bisericesc de la München au fost strânse. Am sărbătorit chiar Ziua Națională în incinta centrului, iar dialogul desfășurat cu Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop‑vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, este unul constant și fructuos. Cred că lucrurile merg pe drumul firesc al credinței, al valorilor românești și al tradițiilor noastre”.

Al treilea concert jubiliar al proiectului se va desfășura la Viena, în data de 21 iunie, și va aduce în fața publicului din capitala Austriei aceleași formații muzicale de excepție.

Articol de Diac. Emilian Apostolescu, Ziarul Lumina