Copiii din Parohia Ingolstadt au pictat ferestre spre cer

Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu (Marcu 10, 14)

Copiii din parohia Ingolstadt s-au revăzut sâmbătă, 18 februarie 2017, pentru a treia oară în cadrul Școlii parohiale. Întâlnirea celor mici cu Maica Marina a fost una minunată, drept pentru care s-a întins pe parcursul a mai multor ore. Evenimentul a avut loc în sala din vecinătatea bisericii.

Pentru această ediție s-a decis ca activitate educativ-recreativă un atelier de pictură icoane pe sticlă. Cea care i-a inițiat pe copii în tainele acestei arte deosebite a fost Maica Marina care s-a bucurat nespus de invitație și, implicit, de posibilitatea de a fi în mijlocul tinerelor suflete. 

Maica este egumena Mănăstirii Sfinții Martiri Brâncoveni din Mitropolia noastră și este atestată de Patriarhia Română ca pictor iconar, având ucenici atât români cât şi germani.

Cu răbdare și minuțiozitate, ea i-a învățat cum să picteze icoane. Au participat peste 20 copii, cu vârste cuprinse între 4 și 12 ani, fiind prezenți în număr mai mare chiar decât cel așteptat. Cu toții s-au mobilizat și au pictat icoane cu chipul Maicii Domnului și al Mântuitorului Iisus Hristos. Unii dintre ei au ales să redea și chipul Sf. Cuv. Parascheva, al Sf. Ioan Botezătorul, dar și să picteze icoane cu Sfânta Cruce.

Momentul de bucurie al tinerilor iconari a fost precedat de un altul înălțător sufletește. Ei au participat la Sfânta Liturghie oficiată în biserica din Ingolstadt unde sunt în comuniune liturgică duminică de duminică.

Următoarea întâlnire va avea loc în data de 18 martie 2017 și va avea ca temă confecționarea de mărțișoare. Copiii pot fi înscriși prin email la adresa contact@parohia-ingolstadt.de până cel târziu în data de 11.03.2017. Numărul locurilor este limitat, iar copiii sunt așteptați cu drag!

***

Prima întrevedere a celor mai mici dintre noi a fost în 3 decembrie 2016. Atunci a fost vizitat și s-au desfășurat activități de creație la Muzeul de Artă concretă Ingolstadt. A doua ediție a întrunirilor a avut loc în 10 decembrie 2016, bucurându-se în sala de întâlnire a Școlii parohiale de confecționarea unor decorațiuni de Crăciun.

 

 

 Articol preluat de pe site-ul oficial al Parohiei Ingolstadt.