Ortodoxie Românească în Ingolstadt. Ediție a emisiunii „Libertate și responsabilitate creștină”

Membrii parohiei din Ingolstadt au trăit momente deosebite la Sfânta Liturghie oficiată în 19 februarie 2017, unde au participat numeroși credincioși care s-au rugat împreună cu PS Sofian Brașoveanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului. La sărbătoare au fost prezenți și zeci de copii care sunt o bucurie a comunității vii. Ierarhul a fost înconjurat la slujbă de un sobor de clerici format din: Pr. Iulian Mihai, Pr. Ciprian Suciu, Pr. Mihai Baku, Pr. Alexandru Roșu, Pr. Cătălin-Ioan Pintilie, Arhidiac. Chiril Socaciu, Diac. George Țapciuc și Ierod. Filotei Gherman. În cuvântul rostit, Părinte Episcop le-a vorbit celor prezenți despre învățăturile desprinse din textul biblic citit în Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (Matei 25, 31-46). Pentru început, a subliniat că Dumnezeu așteaptă ca omul să facă un pas spre El pentru ca apoi Dumnezeu să facă o sută de pași în întâmpinarea lui. Vorbind despre rugăciune, părintele duhovnicesc le-a transmis foarte frumos credincioșilor că un dialog al omului cu Dumnezeu nu trebuie să fie o continuă cerere, o atitudine crispată, ci trebuie să fie pur și simplu o stare de dialog cu Dumnezeu, dar și o ascultare a ceea ce Dumnezeu vrea să ne șoptească. http://www.parohia-ingolstadt.de

Înregistrare disponibilă pe canalul Youtube al Centrului Bisericesc München