Corul clujean „Psalmodia Transylvanica”, la Nürnberg de sărbătoarea Înălțării Domnului

 Deși Joia Înălțării este în acest an, pentru majoritatea românilor din Germania, o zi obișnuită de lucru, Catedrala mitropolitană de la Nürnberg a fost plină de credincioșii care s-au rugat la această mare sărbătoare împreună cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și s-au bucurat împreună de armoniile cântărilor liturgice interpretate de Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj, care se află într-un turneu misionar în Bavaria.

 Joi, 17 mai 2018 creștinii ortodocși de pretutindeni sărbătoresc praznicul Înălțării Domnului, actualizând evenimentul biblic al prezenței Mântuitorului Iisus Hristos Cel înviat în mijlocul Ucenicilor Săi, al trimiterii acestora la propovăduirea Evangheliei și al suirii Fiului Omului de-a dreapta Tatălui, la 40 de zile după Înviere (Luca 24, 36-53). La această sărbătoare,   ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala din Nürnberg, împreună cu slujitorii Centrului Mitropolitan și părintele dr. Vasile Stanciu, decan al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. Răspunsurile liturgice au fost date de corul bărbătesc de cameră „Psalmodia Transylvanica” al renumitei facultăți românești. Aceștia au întețit rugăciunea tuturor celor prezenți și cântând, s-au rugat de două ori, așa cum afirma odinioară Fericitul Augustin.

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Serafim a lăudat prestația excepțională a teologilor clujeni, care a urcat pe toți mai aproape de cer. Această cântare este cu atât mai potrivită la praznicul Înălțării, este o zi a bucuriei și a încredințării că Domnul Iisus Cel înviat ne-a deschis ușile raiului. Taina Învierii și a Înălțării, după cum afirma Ierarhul, întărește credința creștinilor în nemurire și, deși inexplicabile rațional, ele nu sunt iraționale, ci tocmai prin ele se arată Rațiunea dumnezeiască de nepătruns a Cuvântului lui Dumnezeu întrupat.

Sfânta Liturghie s-a încheiat,  potrivit rânduielilor tipiconale, cu slujba Parastasului pentru toți Eroii Neamului, săvârșită în naosul bisericii, cu participarea tuturor credincioșilor. 

Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica”, dirijat de părintele profesor dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie din Cluj, se află în perioada 12-22 mai în Bavaria. La invitația Centrului social „Diakonie” din Neuendettelsau, care desfășoară parteneriate – devenite tradiție – cu mai multe eparhii și instituții teologice românești, coriștii se află într-un turneu misionar de promovare a muzicii bisericești, patriotice și tradiționale în câteva dintre parohiile ortodoxe românești și evanghelice luterane din Franconia. De asemenea, tinerii teologi au susținut concerte și în câteva din unitățile sociale patronate de cea mai mare instituție diaconală din Germania. Întregul program a fost organizat de părintele dr. Lucian Boloș, slujitor al Parohiei românești „Sfânta Treime” din Ansbach și angajat la Diakoniei. Corul clujean a participat și la o recepție a Consulatului General al României din München, cu ocazia Zilelor Europei în capitala Bavariei. Turneul lor se încheie la sfârșitul săptămânii cu două concerte de sărbătoarea Rusaliilor (potrivit calendarului gregorian) susținute în biserica evanghelică „Sfântul Laurențiu” din Neuendettelsau.

 Foto: Pagina Facebook a Corului Psalmodia Transylvanica