Pomenirea eroilor români la Viena și Berlin

De Sărbătoarea Înălțării Domnului, potrivit rânduielilor bisericești se face pomenirea eroilor neamului, căzuți pe câmpurile de luptă, captivi sau deportați. Eroi români din Primul Război Mondial, încheiat acum 100 de ani, își duc somnul de veci în mai multe cimitire din vestul Europei, precum cel din Viena (Austria), Soultzmatt (Alsacia, Franța), Rastatt (Germania) și în alte părți. Cu acest prilej, după Sf. Liturghie au avut loc slujbe de pomenire la Viena, Berlin, Nürnberg și în alte parohii românești din Arhiepiscopia noastră.

 Joi, 17 mai, după Sfânta Liturghie din Biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena, părintele vicar dr. Nicolae Dura şi părintele Emanuel-Ştefan Nuțu, împreună cu enoriaşi şi prieteni ai parohiei au mers in Cimitirul Central din Viena, unde au săvârşit o slujbă de pomenire pentru eroii români care ȋşi dorm somnul de veci, de 100 de ani în acest loc de odihnă. La slujba de pomenire s-a depus şi o corană din partea Ambasadei române şi a Ataşatului militar de la Viena. A participat Excelenţa Sa Dl. Bogdan Mazuru, Ambasadorul României ȋn Austria, ȋnsoţit de diplomaţi. După slujba parastasului s-a cântat şi imnul „Presăraţi pe-a lor morminte…“ ȋn vreme ce cerul ȋşi revărsa lacrimile lui de ploaie peste aceste morminte. Prezenţa şi rugăciunea a fost impresionantă – şi după tradiţia de acasă – ȋncepând de la Maria de patru ani până la D-na Alba Iulia care ȋmplinise deja 90 de ani.

De praznicul Înălţării Domnului, după Sfânta Liturghie și credincioşii români din Berlin au participat la Slujba de pomenire a Eroilor neamului românesc la Troiţa din curtea bisericii „Sfinții Arhangheli”, săvârșită de P.Cuv. Protos. Clement Lodroman și PC Pr. Ionuț Dragoș Manu, parohi ai celor două parohii românești din capitala Germaniei. Din partea Ambasadei României au fost prezenți Dl. Colonel Inginer Cătălin Tudor atașat al apărării, militar, aero și naval, Dl. Maior Sorin-Iulian Carpen, adjunct al atașatului apărării, militar, aero și naval, Dl. Dr. Iulian Costache, ministru consilier cu probleme culturale precum si alți membri ai Ambasadei, care au depus o o coroană de flori în memoria eroilor căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea țării și a credinței stramoșești.

Veșnică şi binecuvântată pomenire să fie pentru eroii noştri români din toate timpurile şi din toate locurile !

Știre/Foto: paginile Facebook ale Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena  și Parohiei Românești „Sf. Arhangheli” din Berlin