Corul de copii „Theotokos” a colindat la Nürnberg și Würzburg

La mai puțin de un an de la turneul organizat în Germania și Franța la sfârșitul anului 2022, corul de copii „Theotokos” de la Parohia „Maieri I” din Alba Iulia, dirijat de părintele Nicolae-Călin Bulac, a revenit în Germania în preajma sărbătorii Sfântului Nicolae, prezentând un turneu de colinde la Catedrala din Nürnberg și în Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg.

Vineri, 8 decembrie, după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, răsunetul colindelor și a cântecelor de Crăciun interpretate de cei peste 50 de copii dirijați de părintele Nicolae au bucurat inimile credincioșilor din capitala Franconiei. Auditoriul a fost purtat de-a lungul tradițiilor de Crăciun de pe întreg continentul, unele dintre cântece provenind din coloanele sonore ale filmelor pe care copiii le îndrăgesc în această perioadă a anului.

La sfârșitul spectacolului care a durat mai bine de o oră, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a lăudat demersul preotului dirijor care a adunat un număr atât de mare de copii în renumitul cor din capitala istorică a Transilvaniei, cei aflați în turneul din Germania reprezentând doar o parte a întregului ansamblu artistic. Ierarhul a apreciat repertoriul ales, care aduce în atenția publicului, obișnuit mai degrabă cu colindele tradiționale,  cântece noi prin care se laudă Nașterea Domnului.

Sâmbătă, copiii însoțiți de părintele Nicolae, alături de care s-au aflat în turneu încă un preot și trei doamne preotese, dar și câțiva părinți ai coriștilor, au vizitat vestitul târg de Crăciun „Christkindlesmarkt” din Nürnberg iar duminică, 10 decembrie, după încheierea Sfintei Liturghii, vocile îngerești ale colindătorilor au repetat concertul în biserica „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg. Gazda evenimentului a fost părintele paroh, Protos. Ghelasie Păcurar, el însuși odinioară membru al vestitului cor din Alba Iulia. Credincioșii prezenți în număr mare la slujba duminicală au fost încântați de prestanța deosebită a vestitorilor Nașterii Domnului.

Corul de copii „Theotokos” are o activitate neîntreruptă de 35 de ani, timp în care a realizat numeroase turnee ce au cuprins 36 de țări din Europa, America, Australia și Asia, iar în țară, pe lângă concertele în numeroase orașe, au realizat numeroase colaborări artistice cu alte coruri sau orchestre, precum și înregistrări de studio. În prezent, corul este format din peste 100 de copii și tineri de la școli și licee din Alba Iulia și localități învecinate, repetițiile făcându-se în fiecare sâmbătă, în Parohia Ortodoxă „Maieri I” din Alba Iulia.