Mănunchi de colinde bucovinene și prezența Secretarului de Stat pentru Culte în Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Duminică, 10 decembrie, credincioșii Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena au primit colindul sfânt și bun al Grupului vocal-tradițional „Ai lui Ștefan, noi oșteni” al Liceului Tehnologic „Ion Nistor” din Vicovu de Sus, fondat și condus de Dl. Prof. Vasile Schipor.
Înveșmântați în portul tradițional bucovinean, cu colăcei și zurgălăi, cu ochi senini și glas duios, tinerii au adus în sufletul credincioșilor, emotionați până la lacrimi, aroma și nostalgia copilăriei în preajma sărbătorilor de iarnă. Nu de mult coriștii au participat la întâlnirea Asociației Tinerilor Ortodocși din Germania, care a avut loc la Münster în 6-8 octombrie a.c.
La eveniment a participat și Secretarul de Stat pentru Culte, Dl. Ciprian Olinici, care a mijlocit prezența acestor tineri în mijlocul Comunității. În cuvântul transmis credincioșilor, Secretarul de Stat și-a manifestat aprecierea față de proiectul noii biserici și a felicitat pe ctitori, evidențiind rolul misionar al acestei lucrări într-o Europă tot mai îndepărtată de valorile creștine.
Cu prilejul acestei vizite, Dl. Ciprian Olinici a admirat lucrarea de pictură realizată până acum, a discutat despre aceasta cu Dl. Prof. Alexandru Nicolau și echipa acestuia, reafirmându-și legătura sufletească cu acest proiect al Bisericii Ortodoxe Române în diaspora.