Credincioșii din Bamberg au trimis daruri de Paști în România

În Parohia ortodoxă română „Sf. Cuv. Parascheva” și „Sf. Kilian, Kolonat și Totnan” din Bamberg a devenit deja o tradiție frumoasă trimiterea de daruri către parohiile din țară. La fel ca și la sărbătoarea Nașterii Domnului de anul trecut, înainte de sfânta sărbătoare a Învierii Domnului Iisus Hristos au fost dăruite credincioșilor parohiei „Sf. Ier. Nicolae” din Dragodana (jud. Dâmbovița) 81 de pachete mari cu alimente neperisabile, îmbrăcăminte pentru toate vârstele și jucării.

Pachetele au fost dăruite cu multă dragoste de către credincioșii noștri și ambalate sub formă de cadouri, pe ele fiind scrise detalii referitoare la conținutul lor. Acestea au fost trimise direct către parohia Dragodana și primite de părintele paroh Dinu Gheorghe. Părintele a fost și cel care, împreună cu credincioșii apropiați ai parohiei, a împărțit darurile oamenilor cu nevoi și copiilor grădiniței din localitate. Bucuria prilejuită se poate deduce din chipurile luminoase ale celor ce le-au primit.

Mulțumim părintelui paroh Dinu Gheorghe pentru disponibilitatea de a primi dovada dragostei noastre!

știre preluată de pe pagina de internet a Parohiei românești din Bamberg