Sfântul Maslu de obște, la Würzburg

„Orice clipă poate fi un timp și orice suspin poate fi o rugăciune”, spunea părintele Arsenie Papacioc. Această veritabilă apoftegmă, am putut-o experia toți cei care la început de Săptămână a Patimilor în biserica Sf. Varvara din „Târgul mirodeniilor”-Würzburg, ne-am umplut sufletele de aroma harului izvorât din Taina Sf. Maslu slujită de IPS Serafim înconjurat de numeros sobor și mai numeroși credincioși.

Conștienți de nevoia ispășirii păcatelor și de bolile noastre sufletești și trupești, veniți din mai apropiate sau mai depărtate părți ale Germaniei, din: Augsburg,  Aschaffenburg, Bonn, Duisburg, Landsberg, Ravensburg, Ulm și nu numai, preoți și credincioși ne-am bucurat de slujba plină de odihnă și folos pe care într-un autentic duh ascetic a condus-o încercatul nostru arhipăstor secondat cu discreție și caritativă grijă de vrednicul diacon Dumitru. După slujba care a curs ca mirul pe sufletele noastre, a urmat cuvântul de învățătură al vlădicii. Cu stilul simplu, catehetic și părintesc, ne-a conștientizat la propriu și la figurat de timpul și poziția noastră înaintea lui Dumnezeu. Desprinzând din portretele biblice pe cel al căruia Biserica ni l-a pus spre pomenire în această zi, pe Iosif fiul lui Iacov, chip al curăției și arhetip al Mântuitorului Iisus Hristos, păstorul nostru ne-a vorbit de urâtul păcat al trădării frățești, al vânzări lipsite de scrupule și din interes egoist și material al celui de un sânge, de destinul încercat al celor vizionari, dar mai ales de dreptatea lui Dumnezeu și deznodământul fericit al situațiilor și persoanelor ce își pun nădejdea în Milostivul Tată ceresc. Ziua din Sfânta și marea Luni, s-a încheiat cu o cină, într-o frățească atmosfera întreținută de pricesnele duioase cântate de către PC preoți Dumitru Pătrunjel și Ioan Petru Scripciuc.
Gazda noastră, părintele protosinghel Ghelasie, păstorul comunităților din Würzburg și Aschaffenburg a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru smerita cercetare a vrednicilor credincioși din parohiile lui și pentru dragostea părintească pe care mereu a aratat-o, mulțumind de asemenea tuturor participanților, reînnoind invitația pentru postul Crăciunului și nădăjduind într-o prezența asemănătoare și într-o atmosferă irenică.

A consemnat  pr. Sebastian Suciu