Cruce și Înviere

 Pastorala Înaltpreasfințitului Părinte Serafim la Sfintele Paști, 2017

 Învierea lui Hristos văzând, să ne închinăm Sfântului Domnului Iisus, Unuia fără de păcat; Crucii Tale ne închinăm Hristoase şi Sfântă Învierea Ta o lăudăm şi o mărim; Că Tu eşti Dumnezeul nostru, afară de Tine pe altul nu ştim, numele Tău numim; Veniţi toţi credincioşii să ne închinăm Sfintei Învierii lui Hristos; Că iată a venit prin Cruce bucurie la toată lumea”

 

Preacucernici Părinţi şi iubiţi credincioşi,

Hristos a înviat!

Imnul acesta l-am auzit cântându-se la slujba Învierii şi-l auzim în fiecare duminică dimineaţa, la Utrenie. Evenimentul Învierii Domnului petrecut în prima zi a săptămânii, duminica, dis-de- dimineaţă, se prelungeşte în toate duminicile şi în toate zilele, pentru că  Mântuitorul Iisus Hristos înviat din morţi, nu mai moare, moartea nu mai are stăpânire asupra Lui (cf. Romani 6, 9). El rămâne în starea de înviere în veşnicie. După Înviere, Mântuitorul a mai petrecut pe pământ 40 de zile, timp în care  S-a arătat de mai multe ori ucenicilor Săi şi altor credincioşi, apoi S-a înălţat la Cer şi a şezut de-a dreapta Tatălui, după cum mărturisim în Simbolul credinţei. Citeşte mai departe…