Curs de formare a liderilor de tineret la Parohia “Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

În perioada 9 – 11 mai 2024 a avut loc a doua ediție a cursului de formare a liderilor de tineret „Lumina Voluntariatului în Poveștile Noastre” în Școala Parohială „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena, precum și două cursuri de formare de echipă pentru tineri și adulți și un curs de dezvoltare personală pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 și 11 ani.
Cursurile intensive, la care au participat 22 tineri, 25 de copii și 8 adulți din comunitate, s-au desfășurat cu sprijinul a 7 membri ai Asociației „TEAM” din Constanța, invitați pentru acest proiect la Viena.
Programul a cuprins un training pentru un grup nou de adolescenți, care doresc să dezvolte abilități de lucru cu tineri și copii și care își propun să se implice activ în comunitate după finalizarea pregătirii.
Cursul de dezvoltare a inteligenței emoționale prin joc, destinat copiilor de 8-11 ani, s-a desfășurat în două grupe, conform formatului românesc al asociației „TEAM”. Jocul și dezvoltarea personală a copiilor au constituit baza acestui training.
Cursul pentru grupul de adulți a fost conceput pentru a oferi suport pedagogilor, tinerilor și copiilor din Școala Parohială. Scopul cursului este acela ca abilitățile dezvoltate prin proiect să sporească capacitatea tinerilor de integrare, reușită școlară și profesională și să întărească sentimentul lor de apartenență la comunitate.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena