Daruri pentru copii orfani din Vatra Dornei

Marți, 27 decembrie, ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, împreună cu părintele protosinghel dr. Ghelasie Păcurar, paroh al bisericii „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg, a vizitat casa de copii „Preot Mihai Negrea” din apropierea mănăstirii Podu Coșnei (Vatra Dornei) pentru a le oferi pachete cu dulciuri.

În așezământul care poartă numele întemeietorului său, preotul vrednic de pomenire Mihai Negrea (1952-2017) trăiesc laolaltă 12 copii orfani. Alături de ei, în centrul de zi condus astăzi de preoteasa Iulia Negrea sunt hrăniți zilnic 100 de copii ai străzii. Astfel, pe lângă cadourile oferite celor 12 locatari ai centrului de binefacere, pr. Ghelasie a aprovizionat cămara casei de copii cu diverse alimente (carne, lactate, legume, produse etc.) pentru a putea face față acestei ierni. Instituția filantropică se află în jurisdicția Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, cu sprijinul căreia funcționează.

Referitor la situația școlară a copiilor locatari, este de remarcat situația lor foarte bună la învățătură, aceștia fiind premianți, iar unii între timp studenți la facultăți cu bun renume. Alți copii care au crescut aici, căsătoriți între timp, revin deseori în locul unde au fost sprijiniți, susținând la rândul lor material și duhovnicește pe cei care se află azi acolo.

Știre preluată de pe pagina Facebook a Arhiepiscopiei Tomisului