Darurile lui Moș Crăciun, împărțite cu ajutorul credincioșilor din Münster

Preotul și credincioșii Parohiei „Sf. Ier. Spiridon” și „Sf. Mc. Petronilla” din Münster au sprijinit și în acest an o frumoasă acțiune de Crăciun realizată pentru a împărți puțină bucurie copiilor săraci din parohia Brăhășoaia (jud. Vaslui). An de an, cei mici îi trimit scrisori lui Moș Crăciun, iar comunitatea românească din metropola westfalică se străduiesc să le împlinească dorințele.

La 15 decembrie, părintele paroh Dimitrie Ursache anunța pe pagina Facebook a parohiei că o mașină încărcată cu „cadourile din partea lui Moș Crăciun au plecat spre copiii din parohia Brăhășoaia, județul Vaslui, care i-au scris scrisori”. Pe lângă aceste daruri, au mai fost trimise si alte bunuri pe care oameni cu suflet mare le-au donat celor în nevoie, dar și o sumă importantă de bani. Părintele a mulțumit „ tuturor celor care, prin jertfa lor, aduc bucurie unor copii nevoiași” și a încheiat cu versurile binecunoscutului colind „Din an în an”: „Și nu uita, când ești voios, române, să fii bun!”
În vara acestui an, tot cu ajutorul Parohiei Münster, 45 de copii din Brăhășoaia, Călugăreni și Bălușești au fost în prima lor vacanță la mare. Iar la începutul iernii, 18 batrâni din comuna Blândești (Botoșani), beneficiari ai proiectului parohial „Căldură pentru bătrânii noștri” au primit în total 18m³  de lemne pentru foc.