Diplome si medalii patriarhale conferite la Tulln și Zwentendorf

Către finele anului 2021 Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a emis mai multe diplome în memoria soldaților români înmormântați în cimitirele militare din Austria: Viena,  Tulln, Zwentendorf, Trofaiach, Donawitz, Lebring-Sankt-Margarethen, Kittsee, Bruckneudorf, Sommerein, Sigmundherberg, Marchtrenk. Aceste distincții ajung în primăvara acestui an, prin intermediul preoților parohi, la administrațiile acestor locuri de pomenire.

Aceste diplome, alături de altele destinate administrației unor cimitire militare și civile din Germania, Austria, Slovenia, Ungaria, Slovacia și Polonia, au fost conferite cu prilejul încheierii anului 2021, proclamat de Sfântul Sinod ca „Anul omagial al pastorației românilor din afara României„ și „Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul”, în urma efectuării unor pelerinaje la cele mai importante necropole ale soldaților români din Europa Centrală de către doi ieromonahi din Germania, Athanasie Ulea și Ioan Popoiu, în lunile august și septembrie.

Documentele respective, împreună cu medaliile aferente, au fost traduse în limba germană și trimise ulterior preoților români din apropierea cimitirelor unde se organizează an de an slujbe de pomenire pentru soldații români. Această tradiție a fost inițiată și perpetuată prin grija sacerdoților comunității ortodoxe române ”La Sfânta Înviere” din Viena.

Transmiterea acestor diplome, chiar dacă a fost îngreunată de provocările vremurilor pe care le parcurgem cu toții, are o semnificație deosebită. Comemorarea victimelor conflictelor militare constituie un apel dar și un semnal cu privire la atrocitățile războaielor care provoacă atâta suferință inutilă atât celor implicați, cât și celor nevinovați ca victime colaterale: răniți, orfani, văduve ș.a.m.d.

În Austria de Jos, diplomele au fost încredințate cu puțin timp înainte de serbarea Paștelui după calendarul gregorian persoanelor competente din două orașe: Tulln și Zwentendorf/Donau.

Astfel, în data de 17.3.2022, diploma și medalia au fost înmânate primarului orașului Tulln – Mag. Peter Eisenschenk. Cu această ocazie acesta s-a arătat vădit impresionat de atenția venită direct din partea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române și de frumusețea medaliei primită în dar ca semn de recunoștință pentru întreținerea și înfrumusețarea parcelei din cadrul cimitirului orășenesc în care se află mormintele a 46 de soldați români.

Pentru cimitirul soldaților români din Zwentendorf (155 de soldați), diploma a fost transmisă în data de 7.4.2022 doamnei primar Marion Török, iar medalia părintelui romano-catolic Mag. Kazimierz Sanocki, prezent aproape anual la slujbele de pomenire. Cu ocazia primirii diplomei, doamna primar a dorit să transmită alese mulțumiri Preafericirii Sale și a delegat pe Mag. Michael Ledwinka să compună un scurt mesaj pe care-l atașăm împreună cu câteva fotografii. De asemenea, a adus la cunoștința noastră că a înaintat o adresă autorităților superioare austriece în vederea renovării cimitirului militar românesc inaugurat în anul 1930.

În perioada dintre Paști și Rusalii se vor organiza și în acest an slujbe de pomenire la unele din cimitirele menționate mai sus. În acest an atât de încercat se va pune și mai mult accentul pe rugăciunea pentru încetarea războiului și pentru pacea și înțelegerea dintre popoarele lumii.

A consemnat pr. Cătălin Florin Soare (St. Pölten – Austria)