Doamna Prof. Agnesia Ivan s-a mutat la strămoși

La binecuvântata vârstă de 95 de ani împliniţi, D-na Prof. Agnesia Ivan, dirijoare a corului „Sf. Ap. Andrei” din Viena a plecat creştineşte – spovedită şi împărtăşită, în pace, mulţumire şi împlinire – din lumea aceasta, fiind condusă pe ultimul drum de preoți și credincioși, membri ai familiei, colegi și prieteni din capitala Austriei și nu numai.

S-a născut în Cernăuţi-ul de altădată la 23.09.1926. După terminarea liceului (Cernăuţi şi Timişoara) a studiat Conservatorul de Muzica, secţia canto şi pedagogie muzicală la Timişoara şi Bucureşti. Îndată după terminarea studiilor s-a ocupat cu pregătirea şi dirijarea Corului de copii la Radio România. În 1952 s-a angajat în corul Operei Romane din Bucuresti fiind peste 25 de ani de activitate şi dirijoarea corului de copii al Operei. În 1979 a venit în Austria şi a fost angajată la Teatrului de stat din Sankt Pölten. A predat lecţii de canto şi a pregătit două coruri vineze, vreme de două decenii: Corul Sf. Ap. Andrei de la Parohia „La Sfânta Înviere“ din Viena şi corul „Gaudete“ al Comunităţii poloneze din Viena. Ambele coruri au participat prin cântare şi rugăciune „din datorie şi ca un privilegiu“ la slujba de înmormântare. Corul parohiei noastre vieneze a fost pregătit cu mult profesionalism de D-na Ivan, a cântat la slujba sfinţirii bisericii noastre (14.06.2009), la Liturghiile duminicale înregistrând un CD în anul 2014, care se află şi pe canalul Youtube.

Am condus pe ultimul drum pe distinsa D-nă Ivan – alături de fiica Mihaela şi de nepoatele: Alexandra Velniciuc („una dintre cele mai îndrăgite artiste din România“) şi Geda – enoriaşi ai parohiei noastre, cunoscuţi, prieteni, şi un grup de foşti colegi, de la Teatrul de stat din Sankt Pölten.
Iată câteva cuvinte impresionante, rostite de trei membre ale corului nostru: „Doamna Agnes a fost unul din cei mai frumoși oameni pe care i-am cunoscut vreodată. Un om cu o poveste de viață impresionantă, o luptătoare îndârjită, o persoană sinceră și de o verticalitate cum rar mai întâlnești,… pentru modul plin de curaj cu care şi-a purtat crucile, pentru optimismul şi dragostea cu care a privit viața, pentru dedicarea cu care i-a învățat pe oameni să cânte ca îngerii (Lenuța). „Corul îngerilor o primeşte azi pe cea care a căutat pe pământ să insufle câtarea îngerească“ (Valentina). „N-a trăit degeaba. Şi-a înmulțit talantul pe deplin, cum nu cunosc pe nimeni în jurul meu. Și prin asta ne-a pus și pe noi în mişcare, pe noi toți cărora Dumnezeu ne-a hărăzit să o cunoaştem, să-i fim aproape. Pe cei „culeşi” s-a străduit să-i facă „aleşi” (Mihaela).
Slujba înmormântării a fost săvârşită în capela 3 a Cimitirului Central din Viena de către preoţii: Nicolae DURA, Visarion IPATI (venind din Klagenfurt, 350 Km.), Marian TOŞU şi Cristian-Ioan POPA în prezenţa mai multor credincioşi ortodocşi din Viena. Maestru Theodor CORESI, învăţăcel în arta muzicii al D-nei Ivan a rostit cuvinte emoţionante şi a cântat cu mare sensibilitate la mormântul dânsei.
Trupul neînsufleţit a fost aşezat în – Cimitirul central din Viena, unde îşi dorm somnul de veci şi marii compozitori şi muzicieni: Beethoven, Strauss, Brahms, Eusebiu Mandicevschi ş.a. – parcela Bisericii Ortodoxe Române din Viena.
DUMNEZEU să o odihnească pe roaba Sa Agnesia în împărăţia luminii, a păcii şi a armoniilor cereşti!
 
A consemnat Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena