Doi elevi români din Düsseldorf – câștigători ai concursului internațional „Eu și România”

Asociația Profesorilor Români (APR) din landul Nordrhein-Westfalen i-a premiat duminică, 10 sept. 2023, pe cei patru elevi români din Düsseldorf, participanți la concursul „Eu și România”, organizat de Institutului Cultural Român.
În cursul lunii septembrie s-au decis câștigătorii competiției internaționale, la care au participat circa 60 de copii și tineri, cu vârste cuprinse între 8 și 18 ani, vorbitori de limbă română, din 16 țări. Germania a fost reprezentată de 4 elevi ai „Școlii duminicale” din cadrul Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Treime” din Düsseldorf: Sabina Micu, Gabriel Benga, Diana Mincu si George Benga.
Grupați pe trei categorii de vârstă (8-10 ani, 11-14 ani și 15-18 ani), micii scriitori cu origini românești s-au străduit să impresioneze juriul prin eseuri, povești sau compuneri, scrise în limba română, având că temă legătura lor cu România, țara părinților și bunicilor lor. Lucrările au fost evaluate de un juriu independent, care a decis câștigătorii celor nouă premii, câte trei premii pentru fiecare categorie de vârstă.
Premiul I în valoare de 500 euro, categoria de vârstă 8- 10 ani, a fost câștigat de Sabrina Mincu, Düsseldorf (Germania), care a obținut nota 10.
Premiul II în valoare de 400 euro, categoria de vârstă 15-18 ani, i-a revenit lui George Benga, Düsseldorf (Germania), a cărui lucrare a fost notată cu 9,80.
Premii speciale din partea Asociației Profesorilor Români (APR) din NRW au primit și ceilalți doi elevi ai Școlii duminicale din Düsseldorf: Diana Mincu și Gabriel Benga.
Premierea celor 4 repezentanți din Germania, la concursul „Eu și România” a avut loc duminică, 10 septembrie 2023  după Sf. Liturghie, la Biserica Ortodoxă Română din Düsseldorf, în prezența Părintelui Protopop Dr. Iosif Rădulescu, a profesorilor „Școlii duminicale”, a colegilor, părinților și credincioșilor prezenți la biserica din Degestrasse 27 , Düsseldorf.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Asociației Profesorilor Români din NRW