O sărbătoare a muzicii românești în concertul extraordinar DOR de la Nürnberg

Soliştii și Orchestra de Cameră a Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima” vor concerta sâmbătă, 7 Octombrie 2023, ora 19, la Peterskirche din Nürnberg.

Proiectul DOR (Despre Oameni şi România) al Academiei Naționale de Muzică ”Gheorghe Dima” propune publicului german o incursiune muzicală în creația inspirată de etosul românesc, prin piese de mare popularitate, refrene celebre şi melodii reprezentative pentru genul liric românesc. Repertoriul concertului cuprinde arii, duete şi momente orchestrale din lucrările Crai Nou de Ciprian Porumbescu, Lăsați-mă să cânt de Gherase Dendrino, La seceriș de Tiberiu Brediceanu, Valurile Dunării de George Grigoriu, Răspântia de Florin Comișel, Năpasta de Sabin Drăgoi și Luceafărul de Nicolae Bretan.

Soprana Antonia Beteag, mezzosoprana Janetka Hoșco, tenorul Ştefan von Korch și baritonul Cătălin Moței vor evolua sub bagheta dirijorului Cristian Sandu, iar introducerea publicului în programul concertului va fi mediată de lect. univ. dr. Raluca Zglobiu, care la sfârșitul concertului va modera și o sesiune de întrebări și răspunsuri cu publicul.

Acest proiect este cofinanțat de Institutul Cultural Român, prin Programul CANTEMIR – program de finanțare pentru proiecte culturale destinate mediului internațional. Institutul Cultural Român nu este responsabil de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Parteneri: Asociația culturală româno-germană ROMANIMA e.V., Asociația Academiei de Muzică ”Gheorghe Dima”, Best Western, Mitropolia Ortodoxă Română din Nürnberg

Sponsori: Apidava, Reijers Consulting

Parteneri de promovare: TVR Cluj, Radio Z: Redaktion Luceafărul, Amt für Internationale Beziehungen der Stadt Nürnberg