Preşedintele Guvernului din Franconia Mijlocie în vizită la Centrul mitropolitan

 

 Marți, 18 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a primit la Centrul mitropolitan din Nürnberg vizita Domnului Dr. Thomas Bauer – Preşedintele Guvernului din Franconia Mijlocie (Regierungspräsident Mittelfranken) din Landul Bavaria. Orașul Nürnberg este situat în această regiune, iar dl. Thomas Bauer ocupă această funcție din 1 ianuarie 2008.

 

Domnul Thomas Bauer a vizitat Catedrala mitropolitană „Sf. Dimitrie“, Centrul eparhial și Atelierul de pictură „Sf. Luca”. Înaltul oaspete s-a întreținut cu IPS Părinte Mitropolit Serafim cu care a discutat situaţia legată de integrarea românilor în societatea germană, precum și alte probleme generale pe care le întâmpină comunitatea românească din această zonă. La discuţii au participat şi Părinţii Consilieri Teofil Herineanu şi Ioan Popoiu.

Domnul Bauer a fost foarte impresionat de spiritualitatea ortodoxă și de cultura românească și a mulțumit pentru frumoasa primire, arătându-se deschis pentru o colaborare continuă și fructuoasă.

Arhidiaconul Chiril Socaciu