Proiect românesc prezentat în Primaria Generală a Vienei

Marţi, 18 octombrie, la Primaria Generală a Vienei a fost prezentat proiectul noii biserici românești ce va fi ridicată în sectorul 2 al Capitalei Austriei, în apropierea zonei Prater. PC Pr. Emanuel Nuțu împreună cu mai mulți credincioși au fost primiţi cu multă căldură şi deschidere de către Dr. Michael Ludwig, arhitectul şef al Vienei, care a fost încântat că o Biserica ortodoxă atât de frumoasă îşi va face locul în acest oraş primitor şi va aduce o notă de spiritualitate şi de frumos.

Arhitectul Michael Ludwig şi-a exprimat susţinerea din poziţia decizională pe care o are faţă de acest proiect şi, totodată, dorinţa de a găsi o posibilitate ca  Primăria Generala să ajute şi din punct de vedere material acest proiect. PC Pr. Emanuel Nuțu  a adus mulţumiri în numele Comunităţii şi a ÎPS Părinte Mitropolit Serafim pentru tot ajutorul, înţelegerea şi atenţia de care Comunitatea românească din Viena se bucură din partea Primăriei Generale.

Alături de Părintele Emanuel, la întâlnire a participat Dl. Dr. Harald Troch, deputat în Parlamentul Austriei, care susţine în mod deosebit demersul românilor vienezi şi care a prezentat în cuvinte alese activitatea Bisericii Ortodoxe Române din Viena, mai ales ca factor de coeziune, de linişte şi îndemn spre o viaţa morală şi paşnică şi spre integrare pentru toti românii care au ales Viena ca loc de vieţuire. De asemenea, la această întâlnire a luat parte şi D-na Laura Hant, preşedinta Asociaţiei Mihai Eminescu, care a pus toate relaţiile pe care le are cu factorii decizionali în folosul acestui proiect. Ca de fiecare dată, arhitecţii Georg Baldass și Mihaela Ionescu au prezentat cu multă însufleţire demersurile făcute în cei trei ani de discuţii şi întâlniri cu cei implicaţi din partea oraşului direct în acest proiect, precum şi felul în care va fi construită această biserică, mărturie peste veacuri a credinţei şi dragostei jertfelnice a acestei generaţii.

Reprezentanții Parohiei românești din Viena au fost impresionaţi şi plăcut surprinşi de faptul că întâlnirea de prezentare a proiectului Bisericii româneşti a fost asociată de către organizatori cu o discuţie pe această tema cu doamna Gabriela Vranceanu Firea, Primarul General al Bucureştiului, prezentă pentru o întalnire de lucru tot cu arhitectul şef al Vienei, Dr. Michael Ludwig, care a dorit să arate în acest fel buna cooperare între oraşul Viena şi Biserica Ortodoxa Română.

În acest context, preoții și credincioșii români din Viena aduc mulţumiri tuturor celor care se roagă şi ajută prin donaţiile lor realizarea acestui gând sfânt. Cele peste 250 de familii, care donează o sumă de bani lună de lună prin virament bancar din ceea ce câștigă muncind  mult şi cinstit, precum şi toţi cei care ajută cu donaţii sporadice, sunt o încurajare şi o garanţie că acest proiect dorit va fi dus la bun sfârşit. Dumnezeu să răsplătească jertfa tuturor!

Pr. Emanuel Nuțu, Viena