Două hirotonii la Viena

În prima săptămână a lunii noiembrie, Mitropolitul Serafim s-a aflat în Austria, vizitând parohiile din Krems, Viena și Salzburg. Vineri, 6 noiembrie s-a aflat pe șantierul de la noua biserică din sectorul II al capitalei Austriei, iar a doua zi dimineața, în cadrul Sfintei Liturghii săvârșite la biserica „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena, ÎPS Sa a hirotonit un preot și un diacon.

Sâmbătă, 7 noiembrie, Înaltpreasfinţia Sa a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească la cea mai vechie parohie vieneză, împreună cu părintele paroh, Pr. Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria. În cadrul acestei slujbe ierahrul a hirotonit întru preot pe diaconul Radu Daniel Boșcu pentru noua parohie din Baden bei Wien și întru diacon pe tânărul teolog Cristian Ioan Popa. Părintele Boșcu este absolvent al Facultăţii de Teologie din Cluj, iar părintele Popa este absolvent al Facultăţii de Teologie din Oradea.
Au mai slujit la Sf. Liturghie preoții Emanuel Nuțu (responsabil cu șantierul noii biserici „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din sectorul II al Vienei, Răzvan Gască (de la Parohia Wiener Neustadt), Cătălin Soare (de la Parohia Sankt Pölten) şi Diac. Dumitru Dura (secretar eparhial).

Știre și foto: Pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena.