Slujbă arhierească în „Grădina Maicii Domnului” din Salzburg

Duminică 8 noiembrie, Părintele Mitropolit Serafim a slujit la Salzburg cu prilejul sărbătorii hramului bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil“. Ierarhul a sosit în preziua sărbătorii, s-a închinat în locașul de cult și în prezența unui grup de credincioși, reprezentanți ai comunității românești locale, a rostit rugăciunile de seară și s-a întreținut părintește cu cei prezenți. A doua zi a fost primit, după tradiție, în curtea spațioasă și plină de flori, a bisericii.

Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească în pridvorul bisericii în sobor cu preotul paroh Dr. Dumitru Viezuianu și diaconul Părintele Dumitru Dura, secretar eparhial. Credincioșii participanți la slujbă s-au rugat sub cerul liber și, împreună cu clerul slujitor, au respectat cu strictețe regulile comunicate de autoritățile austriece pentru prevenirea infectării cu virusul Corona.

La momentul rânduit, IPS Părinte Serafim a rostit un cuvânt de învățătură aducând mângâiere, încurajare și binecuvântare arhierească întregii comunități: „Dăm slavă bunului și marelui Dumnezeu pentru această zi atât de frumoasă, pe care ne-a dat-o tuturor s-o trăim cu prilejul hramului. Mă bucur din toată inima că Dumnezeu m-a învrednicit în aceste vremuri grele pentru toată lumea, să vin și anul acesta la Salzburg și să sărbătorim împreună, în condiții speciale, în „Grădina Maicii Domnului“ din fața bisericii.” Ierarhul a continuat tâlcuind Evanghelia Duminicii și a praznicului, amintind de învierea fiicei lui Iair, vindecarea femeii suferinde, precum și despre rolul îngerilor în iconomia mântuirii. Apoi a sfătuit pe cei prezenți să se ajute reciproc în vremurile grele care ne încearcă, cu empatie față de cei în nevoi și suferințe, solidari cu cei de acasă, uniți, cu respect unii față de alții, milostivi și cu inima deschisă și față de copiii săraci din Moldova, pentru care s-a făcut o colectă. A rostit rugăciunea pentru începutul postului și rugăciunea de binecuvântare  pentru toate împrejurările vieții. În încheiere, Mitropolitul a apreciat implicarea tinerilor în viața liturgică, pe elevii Damian Christian și Alexandru Borza, care citesc apostolul în limba germană, a mulțumit corului care a cântat respectând normele legale impuse de autorități în această perioada pandemică.

Din partea comunității, Doamna înv. Flora Ennsberger, îmbrăcată într-un frumos costum popular din zona Bistriței Năsăudului a rostit următoarele:  „Înaltpreasfinția Voastră, ați venit la noi  în aceste timpuri grele  de pandemie și suntem  recunoscători pentru jertfa pe care o faceți. Ne dăruiți putere și speranță prin prezența, slujirea și rugăciunea arhierească.

Întreaga comunitate românească de la Salzburg a găsit în Biserică sprijin. Părintele a comunicat permanent cu noi, s-a rugat și ne-a pomenit în rugăciune, dăruindu-ne speranța și încurajare, în aceste momente de răscruce. Biserica noastră a fost permanent deschisă și cu toții am primit mângâiere, sfaturi, ajutor și binecuvântare. Ne-am întâlnit și ne întâlnim la Sfânta Liturghie, ne-am rugat pentru noi și unii pentru alții, ne-am ajutat și încurajat reciproc. Mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat să avem un loc așa de binecuvântat, loc în care ne simțim acasă.  Vă mulțumim Înaltpreasfinției Voastre pentru slujirea la sărbătoarea hramului și pentru cuvintele părintești adresate nouă tuturor și fiecăruia în parte. Va dorim din toată inima sănătate și putere de la Dumnezeu în slujirea ortodoxiei românești și a românilor din multe țări europene.”

Slujba a continuat, potrivit râduielii, cu momentul în care credincioșii alături de mulți copii au primit Sfânta Împărtășanie, iar eleva Alexandra Toader, purtând un frumos costum popular a cântat priceasna: „La Tine vin Iisuse iar“, aducând bucurie și speranță credincioșilor, în vremuri de pandemie.

În încheierea slujbei, PC Pr. Paroh Dumitru Viezuianu a mulțumit IPS Mitropolit Serafim pentru vizita pastorală, pentru slujirea și binecuvântarea arhierească, a mulțumit credincioșilor pentru pregătirea sărbătorii, în ciuda condițiilor grele impuse de pandemie și a propus un moment de reculegere pentru Arhitectul constructor al bisericii, Ing. Eugeniu Dumitru, la împlinirea a nouă luni de la trecerea în veșnicie. S-a oficiat și parastas de pomenire a ctitorilor bisericii, trecuți la Domnul.

Dr. Franz Lackner, Arhiepiscopul româno-catolic de Salzburg, Episcopul Vicar Dr. Hansjörg Hofer, Maica Stareță Em. Perpetua Hilgenberg și Maica Stareță Veronika Kronlachner de la Mănăstirea Benedictină Nonnberg, Prof. Univ. Dr. Dietmar Winckler, Președintele Secției din Salzburg „Pro Oriente“, Dr. Beatrix Holzer și Mag. Michael Neureiter, Vicepreședintele a.D. al Parlamentului local au transmis Ierarhului, preotului paroh și credincioșilor ortodocși români mesaje ecumenice cu prilejul hramului bisericii.

Au fost felicitați toți care poartă numele Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, credincioși și credincioase, copii și tineri, apoi li s-a cântat rugăciunea „mulți ani trăiască!“ Ne-am luat rămas bun de la Ierarh, cu mare recunoștință pentru slujirea arhierească din mai multe zone ale Austriei: Krems an der Donau, Viena și Salzburg.

 

Preot Dr. Dumitru Viezuianu