Douăzeci de ani de slujire în Konstanz

 

Sâmbătă, 26 iunie și duminică 27 iunie, preotul și credincioșii Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Cuv. Teodora de la Sihla” din Konstanz au primit vizita IPS Părinte Mitropolit Serafim, la împlinirea a douăzeci de ani de la fondarea ei.

Sâmbătă IPS Părinte Mitropolit a săvârșit Taina Sfântului Maslu cu un sobor mare de preoți și diaconi: Pr. protopop Nicolae Gilla (Tübingen), Pr. Silviu Bota (Ilia-Hunedoara) , Pr. Mircea Oniga (Innsbruck), Pr. Stefan Arghir (Böblingen), Pr. Ioan Chirilă (Trossingen), Pr. Ovidiu Cozma (Feldkirch-Austria), Pr. paroh Ionel Nemeș, Diacon Dumitru Dura (secretarul Mitropoliei), Diacon Florin Baris (Konstanz). După Taina Sfântului Maslu Părintele Mitropolit Serafim a vorbit credincioșilor prezenți despre cum trebuie făcută rugăciunea noastră și ce trebuie să cerem lui Dumnezeu. Chiar dacă rugăciunile noastre nu sunt întotdeauna ascultate de Dumnezeu, trebuie să ne gândim la femeia cananeeancă, care a cerut Mântuitorului vindecare pentru fiica ei, rău chinuită de un demon și nu a fost luată în seamă, însă ea nu a încetat nici o clipă să ceară ajutor în continuare. Ea este un model de smerenie, de pocăință și de răbdare pentru noi toți.
A doua zi duminică  Părintele Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie cu un sobor de preoți și diaconi: Pr. Silviu Bota(Ilia-Hunedoara), Pr. Ștefan Arghir(Böblingen), Pr. paroh Ionel Nemeș, Diacon Dumitru Dura(secretarul Mitropoliei), Diacon Florin Baris (Konstanz).
IPS Părinte Mitropolit a tâlcuit pericopa evanghelică a zilei, vorbind despre cum trebuie să trăim în această lume, să nu ne alipim sufletul de bogățiile perene și să ne unim cu Hristos în toate împrejurările și în încercările vieții noastre.
În timp ce preoții se împărtășeau soprana Camelia și soțul ei Florin Târlea au cântat câteva pricesne, iar după Sfânta Liturghie au susținut un mini recital de cântece românești. Ne-am bucurat că au fost alături de noi și au făcut ca sarbătoarea parohiei să fie și mai frumoasă.
De asemenea a fost prezentat un album foto al parohiei, de la întemeierea ei în anul 2001 și până în prezent. Parintele Mitropolit Serafim la propunerea preotului paroh Ionel Nemeș a înmânat Gramate de Binefăcător credincioșilor din Consiliul parohial și din corul parohiei.
Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă, unde ne-am simțit bine  și am depănat amintiri frumoase din cei douazeci de ani de la nașterea parohiei.
Aducem mulțumiri lui Dumnezeu, Părintelui Mitropolit Serafim, preoților și diaconilor prezenți și nu în ultimul rând credincioșilor parohiei noastre care ne susțin și ne ajută în toate activitățile pe care le desfășurăm.
A consemnat Pr. Ionel Nemeș