Drepturile și responsabilitățile copiilor tematizate la Viena

Cu bucuria revederilor, dar și cu emoțiile primei întâlniri, peste 50 de copii cu vârste cuprinse între 6 și 16 ani au participat sâmbătă, 9.09.2023, la prima activitate din seria celor planificate în cadrul Școlii Parohiale a Parohiei „Sf. Antonie” din Viena. Copiii sunt împărțiți pe două grupe de vârstă care beneficiază paralel de câte două cursuri din materii și domenii diferite.
Astfel, alături de prof. Iulia Olteanu, în cadrul orei de limba română copiii au descoperit ce este comunicarea, care sunt elementele ei constitutive și ce reguli trebuie să respecte în comunicare pentru a se face înțeleși.
Alături de Dana Orelețchi și sub îndrumarea drei jurist Maria Piciu, copiii au învățat apoi care sunt drepturile copiilor, de ce a fost nevoie de reglementarea acestor drepturi, dar mai ales faptul că fiecare din drepturile pe care le au implică și o responsabilitate. Copiii au învățat că este bine să respecte și să  îndeplinească aceste responsabilități pe măsura vârstei fiecăruia.
În pauză copiii s-au bucurat de gustarea hrănitoare oferită de familia Novacov și de dulciurile pregătite de Silvia C. La buna desfășurare a activităților de sâmbătă au contribuit de asemenea doamnelor Mirela P. și Anamaria B.
La sfârșitul programului, o parte din copii au participat la slujba Vecerniei.