Doi mitropoliți în vizită la Berlin

Duminică, 10 septembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, au fost  oaspeți de seamă ai Parohiei Ortodoxe Române „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin. Cei doi ierarhi s-au aflat în Berlin cu ocazia unei conferințe internaționale de pace organizată de Comunitatea Sant’Egidio, unde au susținut referate și au condus sesiuni plenare ale conferinței.
La Sfânta Liturghie Arhierească au participat preotul paroh, Preacuviosul Părinte Protosinghel Clement Lodroman și părintele conslujitor Ioan Bogdan Negru, precum și PC Pr. Dr. Ionuț Dragoș Manu (Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin), PC Pr. Dr. Ionuț Bancilă (Parohia Ortodoxă Română „Sf. Paisie de la Neamț“, Potsdam-Golm), PC Diacon Dr. Iustin Bica (Parohia Română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin) și PC Diacon Vasile Rusu (Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin).
La încheierea Sfintei Liturghii, la invitația Mitropolitului Serafim, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a rostit un cuvânt de învățătură adresat românilor din Berlin, în cadrul căruia a vorbit despre purtarea de grijă a lui Dumnezeu pentru sufletul fiecărui om.
Știre și imagini preluate de pe pagina de internet a Parohiei „Sfinții Arhangheli” din Berlin.