Dublu concert prepascal la München, susținut de Corala „Ciprian Porumbescu” din Suceava

În Sâmbăta şi Duminica Floriilor acestui an, Centrul Bisericesc din München a organizat un dublu concert în vederea promovării tradiţiilor creştin-ortodoxe româneşti în spaţiul bavarez. Concertul a fost susţinut de Corala „Ciprian Porumbescu” a Catedralei Ortodoxe din Suceava, împreună cu un grup de tineri instrumentişti români din München, organizaţi sub numele „Cercul tinerilor muzicieni români”.

 Primul concert a fost performat sâmbătă, 23 Aprilie, în Sala Senatului din clădirea Parlamentului Bavariei,  având caracterul unui concert de binefacere pentru sprijinirea construirii Aşezământului Bisericesc din München-Aubing. Alături de Centrul Bisericesc din München, în sprijinirea acestui concert de gală au fost Doamna Stamm, preşedinte al Parlamentului Bavariei, Consulatul României din München şi Asociaţia pentru Promovarea Culturii şi Tradiţiilor Româneşti e.V. La momentul festiv au fost invitate personalităţi ale vieţii politice, culturale, academice şi spirituale din Bavaria, sprijinitori şi potenţiali susţinători ai proiectului Aşezământului Bisericesc, precum și români din München și împrejurimi, ernoriași ai bisericilor ortodoxe din Bavaria.

În dimineaţa Duminicii Floriilor, corala „Ciprian Porumbescu” a oferit răspunsurile la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, împreună cu un sobor de clerici, la Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din München (Alte Haidhauser Kirche, Kirchenstr. 37). Seara, distinsa corală suceveană a susţinut al doilea concert în Biserica „St. Johann Baptist” din München.

Toți cei prezenți la concertele coralei bucovinene și a artiștilor români din München au fost încântați de înalta măiestrie artistică a acestora și s-au bucurat de a se simți acasă. Muzica românească s-a arătat, încă o dată, prin frumusețea și profunzimea sa, ca un bun ambasador al României, iar pentru toți cei care simt românește, i-a apropiat și mai mult de bucuria Învierii.

Reportaj realizat de TV Trinitas

Întreg concertul susținut în biserica Sf. Ioan Botezătorul, de Duminica Floriilor

Afișul și programul concertelor: