Duminica Ortodoxiei în Parohia Ingolstadt

La Parohia „Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt” din Ingolstadt, preotul paroh a sfințit în Duminica Ortodoxiei icoanele pictate de părinţii copiilor înscrişi la Şcoala parohială ocrotită de sfântul cernican. Icoanele pe sticlă au fost pictate în ziua de sâmbătă, 16 martie.

 

În cadrul Școlii Parohiale „Sfântul Calinic” din Parohia Ingolstadt, părinții copiilor înscriși în această școală au pictat în data de 16 martie 2019 icoane pe sticlă. Părinții prezenți la această întâlnire au fost îndrumați în acest parcurs de Maica Marina Muntean de la Mănăstirea Sfinții Brâncoveni din Nurnberg. Aceștia au avut bucuria lucrului bine făcut, realizând în câteva ore icoane închinate Domnului Iisus Hristos și Maicii Domnului.

Părintele paroh Iulian Mihai explică importanța acestei acțiuni: „Am ales ca acest atelier de picture de icoane să se desfășoare în ajunul unei mari sărbători a Bisericii noastre, respectiv Duminica I din Postul Paștilor, supranumită Duminica Ortodoxiei. Biserica face amintire în Duminica I din Postul Paștilor despre biruinţa Ortodoxiei asupra iconoclasmului. Acest fapt a fost consemnat în cadrul Sinodului VII Ecumenic din anul 787, lucru confirmat apoi de Sinodul din anul 843. Atunci s-a hotărât printre altele, următorul aspect referitor la sfintele icoane: „asemenea modelului cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci, tot aşa să fie înălţate cinstitele şi sfintele icoane, fie din culori sau din mozaic sau din orice alt material potrivit, în sfintele lui Dumnezeu Biserici, pe sfintele vase, pe sfintele veşminte, pe ziduri şi pe lemn, în case şi lângă drumuri; şi anume icoana Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi a Preacuratei Stăpânei noastre, Sfintei Născătoare de Dumnezeu, cinstiţilor îngeri şi tuturor sfinţilor şi cuvioşilor bărbaţi”.

După citirea Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei, în parohie s-a organizat, potrivit indicațiilor, o colectă pentru susținerea Fondului Central Misionar (fond înființat pentru ajutorarea parohiilor misionare, pentru repararea, construirea și împodobirea noilor locașuri de cult din regiunile defavorizate, cât și pentru ajutorarea comunităților românești din străinătate și pentru susținerea programului filantropic al Bisericii Ortodoxe Române). Slujba duminicală s-a încheiat cu sfințirea, de către preotul paroh a icoanelor pictate cu o zi înainte, ulterior acestea fiind luate de fiecare credincios la casa lui spre a fi așezate la locul cuvenit.

Următoarea întâlnire a Școlii Parohiale se va desfășura în același loc în preajma Praznicului Învierii Domnului.

Știre preluată de pe pagina de internet a Parohiei din Ingolstadt.