Întâlnire pentru cumpărarea unei biserici în Gotha/Erfurt

Sâmbătă, 16 martie a.c., după săvârșirea Sfintei Liturghii și a Parastasului de obște, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a îndreptat spre Landul Thüringen (centrul Germaniei), pentru o întâlnire de lucru cu reprezentanţii Bisericii Catolice în vederea achiziționării bisericii „Christ Königs Kirche” din Gotha pentru Comunitatea românească din acest land.

 

Ierarhul, însoțit de către D-l Dr. Rudolf Maternik, D-l Ing. Marius Teofil Tarnovetchi și Diaconul Dumitru Dura, a purtat discuții cu delegația Bisericii Catolice formată din Părintele Wigbert Scholle din Gotha și D-l Jörg Eberhard, șeful departamentului juridic al Episcopiei Catolice din Erfurt. S-a vizitat ansamblu bisericii și întreaga proprietate formată din 1.523 m2. Biserica are aprox. 230 m2 (26 m x 9 m) cu sacristie și alte dependințe. Clădirea a fost construită din cărămidă și beton în jurul anului 1900.

După vizitarea proprietății, s-a dezbătut fiecare punct din proiectul contractului de vânzare-cumpărare. S-a convenit ca întreaga proprietate să fie achiziționată cu suma de 100.000 Euro cu plata în două rate până la sfârșitul anului 2019.

ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a oficiat în Duminica Ortodoxiei Sfânta Liturghie în Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Erfurt, păstorită cu foarte multă jertfelnicie de către Părintele Bogdan Buta. În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, ierarhul a făcut o scurtă introducere istorică în contextul luptei împotriva icoanelor, iar apoi a prezentat caracteristicile fundamentale ale Ortodoxiei: frumusețea Liturghiei și a cultului, asceza și rugăciunea mistică prin care harul lui Dumnezeu ne  înnoiește puterile sufletești și trupești. La sfârșitul cuvântului, IPS Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să fie ortodocși nu numai cu numele, ci și cu faptele de zi cu zi.

La momentul Împărtășaniei, mulți copii și adulți s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

După Sf. Liturghie IPS Sa a prezidat lucrările Adunării parohiale. Părintele paroh Bogdan Buta a prezentat activitățile desfășurate de Parohie în anul 2018. S-a prezentat, de asemenea, posibilitatea achiziționării bisericii din Gotha.

La sfârșit, Părintele Bogdan Buta a mulțumit Ierarhului pentru slujire și implicare în cumpărarea bisericii din Gotha precum și bunilor credincioșilor care s-au angajat concret în activitățile parohiei.

Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Erfurt, care deservește întreg landul Turingia (Thüringen), a fost înființată cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim de către Părintele Bogdan Florin Buta la sfârșitul anului 2014. Erfurt este capitala landului Turingia și are o populație de peste 215.000 de locuitori. Orașul Gotha se află la cca. 20 km vest de Erfurt cu o populație de peste 50.000 locuitori.

Donații pentru cumpărarea bisericii din Gotha se pot face în contul:

Rumänische Orthodoxe Metropolie (KdöR)
IBAN: DE45 3706 0193 5001 4970 16
BIC: GENODED1PAX
Verwendungszweck: Spende für Kirche Erfurt/Gotha
Bank: Pax-Bank eG Erfurt

(Pentru detalii accesați pagina de internet a Parohiei)