Duminica Ortodoxiei la Hannover

 

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat de Duminica Ortodoxiei în vizită pastorală în mijlocul românilor ortodocși din Parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Hannover, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, îndemnând la trăirea Ortodoxiei printr-o viață curată.

 

 Vizita pastorală a început sâmbătă, 19 martie, la ceas de seară, când la Slujba Sfântului Maslu s-au aflat, alături de ÎPS Serafim, PC Pr. Alin Justinian Florea, parohul comunității din Hannover, PC Pr. Dr. Vasile Florea (Salzgitter), PC Pr. Dr. Ioan Drăgoi (Hamburg) și diaconii Dumitru Dura (secretar eparhial), Ioan Popoiu (consilier cultural al Arhiepiscopiei) și Mihai Ilaș (Leipzig). La sfârșitul Sfintei Taine, Ierarhul a hirotesit întru duhovnic pe părintele Ioan Drăgoi, sosit în Germania după o slujire preoțească de un deceniu în Grecia și încredințat cu slujirea de preot misionar pentru românii din nordul Germaniei.

Duminică dimineața (20 martie), Înaltpreasfințitul Părinte a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească împreună cu părintele paroh Alin Florea, părinții diaconi și un număr mare de români din Hannover și din împrejurimi. În prima duminică a Postului Mare s-au împărtășit numeroși credincioși.

În cuvintele de învățătură rostite atât seara, cât și la Sfânta Liturghie, ÎPS Serafim a îndemnat credincioșii la trăirea Ortodoxiei. „Nu poate fi numit ortodox cel care nu ține tradițiile Bisericii, cel care nu postește, care nu se roagă, care nu face fapte bune”, a afirmat Ierarhul. Tradiția Ortodoxiei nu este o tradiție împietrită, ci una vie, în care postul are ca scop omorârea patimilor și înmulțirea virtuților, între care faptele milei creștine sunt cele mai importante.

Sfânta Liturghie a fost urmată de o agapă la care au participat toți cei prezenți la slujba euharistică.