Duminica Ortodoxiei la Viena

 Pr. Dr. Nicolae N. Dura, Viena

Duminică 20 martie creştinii ortodocşi din ȋntreaga lume au sarbătorit Duminica Ortodoxiei. La Viena, potrivit tradiţiei locale, s-a savârşit o Vecernie panortodoxă, ȋn acest an ȋn Parohia antiohiană. Unitatea liturgică a Ortodoxie s-a simţit din tradiţiile arabă, greacă, slavă şi română, dar şi ȋn limba germană. Ȋnaltpreasfinţitul Mitropolit Arsenie (grec) a ȋndemnat pe cei prezenţi să stăruim ȋn rugăciune şi ȋn fapte bune ca ȋn această vreme a postului să-l ȋntâlnim pe Hristos-Domnul. Ȋnaltpreasfinţitul Mitropolit Isaak (antiohian) a salutat pe cei prezenţi la slujba Vecerniei. La Vecernie au participat slujitori şi credincioşi din cele şapte Comunităţi ortodoxe din Viena.

Sinodul ţinut la Constantinopol ȋn anul 843 a declarat valabile toate hotărârile celor şapte Sinoade ecumenice, a restabilit cultul sau cinstirea sfintelor icoane şi i-a anatemizat pe toţi iconoclaştii şi pe toţi ereticii. Întrucât hotărârea aceasta a fost luată în ajunul primei duminici din Postul Mare, duminica aceea a fost numită Duminica Ortodoxiei, zi în care Biserica Ortodoxă serbeazã dreapta credinţă în plinătatea ei şi totodată biruinţa asupra tuturor ereziilor. De atunci, Duminica Ortodoxiei a fost introdusă în calendarul Bisericii, devenind o zi de aleasă cinstire a tuturor celor care au apărat dreapta credinţă şi sfintele icoane, o zi în care ne unim în rugăciune cu toţi creştinii ortodocşi de pretutindeni, o zi în care, în mod deosebit, ne știm în comuniune cu toţi sfinţii, din toate timpurile, dar mai ales cu martirii, mărturisitorii şi cuvioşii care şi-au dăruit viaţa Domnului Hristos, pentru apărarea dreptei credinţe şi cinstirea sfintelor icoane.

 

  Relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena