Ediția a IX-a a Festivalului „Hristos se naște, slăviți-L!” a avut loc la Negrești

La Școala Gimnazială „Mihai David” din orașul Negrești, jud. Vaslui, în 18 decembrie a avut loc cea de-a noua ediție a Festivalului de Colinde „Hristos se naște, slăviți-L”, organizat cu sprijinul Mitropoliei noastre, care desfășoară aici programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Gazdele, reprezentate de doamna prof. Doinița Matei, au primit peste 400 de colindători care au vestit bucuria Crăciunului.

În deschiderea festivalului, doamna profesoară (pensionară) Doinița Mihai, gazda tradițională a acestui festival organizat la Școala „Mihai David” a mulțumit pentru sprijinirea festivalului atât Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și sprijinitorilor proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”, precum și părintelui Ioan Forga și Parohiei „Sf. Mc. Gheorghe” din Leipzig, care au ajutat ca darurile de Crăciun să fie bogate. Printre sponsori s-a numărat și Depozitul „Comcereal” din Negrești, astfel încât niciun colindător nu s-a întors acasă nerăsplătit.

După ce părintele paroh Ioan Cucu de la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Negrești a vorbit tuturor despre însemnătatea colindelor, au intrat în scenă numeroase grupuri de colindători de vârste diferite, care au bucurat inimile ascultătorilor prin talentul lor și prin diversitatea repertoriului, care a inclus, pe lângă colinde, cântece patriotice, urări, poezii și alte momente artistice.

https://www.youtube.com/watch?v=GkQttwnni_s

filmare integrală realizată de Jenică Rusu, TV Dumești

În cadrul spectacolului a avut loc un moment special, de sărbătorire a doamnei Doinița Mihai. Dl. Jenică Rusu, directorul postului local de televiziune TV Dumești, care a transmis live concertul pe platforma Facebook notează că acest moment special a fost dedicat: „pentru cea care a fost director al Școlii Gimnaziale „Mihai David” și al Liceului „Nicolae Iorga” dub Negrești, pentru cea care a slujit învățământul vasluian cu dragoste, cu pasiune, cu sacrificiu, cu dăruire, cu prețuire, cu respect față de elevi și colegii profesori, pentru cea care an de an, de la data angajării în sistemul de învățământ, dar și în anii de pensionare a slujit cu credință în bunul Dumnezeu pe cei pe care ochii dumneaei i-au văzut și inima i-a iubit, pentru doamna prof. pens. Doinița Mihai cea care cu mult drag și acum, cu o atenție deosebită, părintească și didactică, socială și duhovnicească, pentru fiecare copil și adult pregătește cu toată inima mici cadouri pentru toți cei care participă la Festivalul de colinde „Hristos se naște. Slăviți-l!” – ediția a IX-a Negrești 2019 organizat cu susținerea Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord care cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Serafim susține acest Festival de Colinde spre slava Mântuitorului, Festivalul de Colinde fiind ca o încununare a activităților filantropice organizate zi de zi în zona comunității Negrești în rândul familiilor defavorizate sau pentru copiii care au nevoie de sprijin, a fost organizată o surpriză. Atât doamna inspector general prof. Gabriela Plăcintă,cât și părintele protopop al Vasluiului Adrian Chirvasă, actualii directori ai instituțiilor sus-menționate, respectiv domnul prof. Gabriel Matei și domnul prof. Vlăduț Frățiman, dar și profesori, părinți și actuali elevi, cu toții s-au întrecut în cuvinte de apreciere, daruri, urări de sănătate și „La mulți ani!”, fiind sărbătorită chiar în cadrul Festivalului de colinde. Cum să nu o iubești pe doamna prof. pens. Mihai Doinița când pentru fiecare a fost și este un atât de frumos exemplu de viață?

Festivalul s-a încheiat cu colindele interpretate de corul „Armonia” al profesorilor Școlii Mihai David, care împreună cu invitații speciali au urat tuturor celor de față să aibă parte de sărbători fericite.

Filmare realizată de Lucian Ciohondaru